Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Chcesz kupić tanio hak holowniczy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Chcesz kupić tanio hak holowniczy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Data dodania: 25-02-2019

Tani hak holowniczy oferowany przez sprzedawców na różnych platformach sprzedażowych kusi nas niską ceną. Nie było by w tym nic dziwnego przecież każdy z nas lubi oszczędzać, jednakże w tym przypadku mogło by się nam to nie opłacić. Dość łatwo pozorna oszczędność może przerodzić się w spore wydatki i kłopoty. Czym one są spowodowane i dlaczego powinniśmy tak kupować, by nie żałować? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Tani hak - Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba być czujnym i zwrócić uwagę na dziwne aukcje niektórych "znanych" sprzedawców internetowych oferujących haki holownicze. Często, o dziwo, mają oni certyfikat Standard Allegro portalu Allegro, gdyż nie weryfikuje on rzetelności ofert a jedynie nagradza dużą liczbę transakcji i duże obroty. To, że te obroty są częściowo wynikiem nieprawdziwych informacji i wprowadzania ludzi w błąd niestety nie ma już znaczenia. Sprawa wygląda zupełnie podobnie również w przypadku innych portali aukcyjnych oraz nie autoryzowanych sklepów gdzie możemy dać się "naciąć" na łudząco okazyjną cenę haka holowniczego. Potem można żałować gdy historia którą opisywaliśmy przytrafi się niestety Wam. Warto aby przed zakupem takiego haka zapoznać się z ciekawymi sposobami i sloganami jakie stosują nie uczciwi sprzedawcy. Przytoczymy parę "bzdur" stosowanych w opisach, do których powinniśmy być nad wyraz podejrzliwi ;)

1„Tani hak jest z certyfikatem (homologacją)” - a producent nieznany...

Prawda jest taka, że najtańsze haki oferowane w internecie nie znanej marki, nie posiadają żadnej homologacji. Mówienie o homologacji jedynie na podstawie tabliczki znamionowej jest totalną bzdurą i świadczeniem nie prawdy. Myli się zwykłą tabliczkę znamionową na haku z pojęciem prawdziwej homologacji EC wg. Dyrektywy UE nr 94/20 (znak małe „e”) i homologacji ECE wg Regulaminu nr 55 EKG ONZ (znak duże „E”). Ostatnimi czasy znane są przypadki podrabiania homologacji europejskiej na hakach nie znanego producenta. Koszt certyfikacji jednego modelu haka to nawet kilka tyś. zł więc nic dziwnego że kiepskiej jakości producenci nie wydają tych pieniędzy aby zaoszczędzić i obniżyć tym samym cenę jednostkową haka. Warto wspomnieć, że używanie takiego haka jest skrajnie niebezpieczne. Pomijając utratę dowodu rejestracyjnego i kłopoty z tym związane możemy narazić siebie i innych uczestników na znacznie większe kłopoty. Wystarczy pomyśleć co stanie się gdy taki hak nie wytrzyma podczas holowania przykładowo przyczepy czy lawety. Skutki mogą być tragiczne!

WAŻNE ! Za każdym razem żądaj certyfikatu homologacji (dla każdego produktu jest osobny numer homologacji). Sprawdź sprzedawcę, dla własnego bezpieczeństwa !


alt

2. Montaż „bez cięcia zderzaka”…

 Haki holownicze projektowane są w taki sposób aby uniknąć podcinania zderzaka jeśli tylko jest to możliwe. Wszystko zależy od producenta samochodu i jeśli nie da się tego uniknąć to hak będzie wymagał podcięcia zderzaka przy montażu w wielu przypadkach. Więc jeśli nawet sprzedawca napisze „MONTAŻ BEZ CIĘCIA” - nie zdziw się jak okaże się inaczej. Bowiem wszystko zależy od modelu auta i danego haka. Samo podcinanie nie jest niczym złym gdyż jest ono nie widoczne stojąc przy aucie a jedynie patrząc na niego od spodu. Oczywiście jeśli zlecimy to fachowcowi bądź mamy zdolności manualne i precyzyjną rękę do cięcia. Choć jak widać pomysły z podcięciem i dziwnym montażem występują w "naturze" :)

3. "Najmocniejszy hak do tego auta - największy uciąg"

Totalna bzdura, bo to producent samochodu, a nie haka, decyduje jakie największe obciążenie może holować pojazd, więc nie ma znaczenia jak "sztucznie" zawyżony będzie uciąg (maksymalna masa całkowita przyczepy). Dodatkowo, znając życie taki tani hak nie posiada homologacji EC lub ECE i nigdy nie brał udziału w teście wytrzymałościowym (test trwa 40 godzin, liczba uderzeń na kulę ponad 2 mln cykli). Więc pisanie o większym uciągu to nic innego jak wprowadzanie klienta w błąd. Pamiętać jednak należy, że hak nie może mieć mniejszego uciągu, niż uciąg podawany przez producenta samochodu. Dopuszczalna maksymalna masa całkowita przyczepy podawana jest na tabliczce znamionowej samochodu.

4. "Pełny zestaw gotowy do montażu"

Często na aukcjach możemy spotkać się z takim opisem: "do zestawu dołączone jest gniazdo już z podłączoną wiązką, podczas montażu zaoszczędzasz czas oraz pieniądze, jeżeli miałby Ci to podłączać elektryk.” -  prawda jest taka, że nie ma to żadnego wpływu na cenę montażu, bo podpięcie 7 przewodów w gnieździe elektrycznym zajmuję mniej niż minutę, więc o jakiej oszczędności tu mowa? Bądźmy poważni... Nie dajmy się nabrać na takie slogany! Warto by tu zapytać jakiej jakości jest ta wiązka i czy grubość przewodów jest odpowiednia - zgodnie z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego.

Warto też przy takich "kompletnych" hakach holowniczych do nowszych aut zwrócić uwagę czy danych hak posiada wymaganą wiązkę elektryczną z modułem. Jednym ze sposobów zaniżenia ceny takiego haka jest brak informacji, że wymaga on wiązki elektrycznej z modułem elektronicznym. Przychodzi do montażu haka a tu tzw. "klops" bo okazuję się, że trzeba dokupić moduł aby uniknąć komplikacji i popalenia się wiązki czy też komputera samochodu. Często wtedy nie uczciwi sprzedawcy mówią "przecież nic Pan nie mówił, należało nam powiedzieć, że chce Pan moduł" -  podejście takie to zlekceważenie klienta i jawne oszustwo. To klient ma zostać poinformowany co będzie mu potrzebne a nie na odwrót !

Kupując tani hak holowniczy... - Podsumowanie.

Nie dajmy się nabijać w butelkę przez sprzedawców liczących tylko na zyski. Czyhających na okazje aby wcisnąć nam tani hak słabej jakości, podrabiany bądź nie kompletny. To w roli sprzedawcy jest poinformowanie klienta o jakości danego produktu, homologacji i potrzebnych elementach do montażu - oczywiście w roli profesjonalnego sprzedawcy ;)
Zwróćmy uwagę przy zakupie na certyfikaty o których wspomnieliśmy powyżej, czy dany hak pasuje do naszego auta, czy wymagany jest moduł i czy w cenie mamy wszystko co potrzebne do montażu. Nie ufajmy podejrzanie niskim ceną i "sezonowym" sprzedawcom. Sprawdźmy opinie w internecie o danym producencie, popytajmy znajomych a jeszcze lepiej zapytajcie o to Nas ! :)

Udzielimy wam wszelkich nie zbędnych informacji i pomożemy przy zakupie danego haka nie koniecznie u nas. Chcemy po prostu aby każdy użytkownik wiedział za co płaci i czego może oczekiwać od dobrego haka holowniczego.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń