Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy wypinany coraz popularniejszy - dlaczego?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Hak holowniczy wypinany coraz popularniejszy - dlaczego?

Data dodania: 27-02-2017Hak z kulą wypinaną to rozwiązanie, które - wbrew niektórym opiniom - jest również w zasięgu twojej ręki! Spróbujemy cię do tego przekonać. Jeśli szukasz maksymalnych oszczędności, nie musisz czytać tego artykułu. Jeśli jednak zależy ci na odrobinie wygody oraz praktyczności, zachęcamy do dalszej lektury.  

alt
 

Haki z kulą wypinaną - czym różnią się od innych haków?

Demontaż kuli jest możliwy w większości współcześnie produkowanych haków. W przypadku najczęściej spotykanych modeli - z kulą przykręcaną na dwie śruby - musimy użyć odpowiedniego klucza. W przypadku haków z kulą wypinaną nie jest konieczne używanie dodatkowych narzędzi - wystarczy albo aktywować specjalną dźwignię (haki półautomatyczne), albo przekręcić pokrętło z zamkiem na kluczyk (haki automatyczne). Oddzielną grupę stanowią haki z kulami chowanymi za zderzak. Występują one w wersjach z mechanizmem ręcznym lub elektrycznym. Z wiadomych względów kul w tych hakach nie trzeba demontować:)  
 

Rodzaje haków z kulą wypinaną

automat pionowy

Haki z kulą wypinaną występują w kilku odmianach. Na polskim rynku dostępne są wspomniane już haki półautomatyczne oraz automaty. Te ostatnie występują w wersjach z kulą montowaną poziomo lub pionowo. Haki automatyczne posiadają zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci zamka na kluczyk. Haki wypinane znajdziemy w ofercie takich producentów, jak Auto-Hak, Steinhof, Westfalia czy Bosal. 

pół automat Auto-Hak

Haki z kulą wypinaną - synonim luksusu? 

Do niedawna haki z kulą wypinaną automatycznie rzeczywiście stanowiły synonim luksusu - głównie z uwagi na ich bardzo wysoką cenę. Sytuacja jednak zaczęła się zmieniać. Pojawili się nowi producenci, konkurencja zaś wymusiła nowe rozwiązania oraz korzystniejsze ceny. Obecnie na rynku dostępne są niewiele droższe od haków z kulą przykręcaną półautomaty, zaś modele haków z zabezpieczeniem antykradzieżowym (z zamkiem na kluczyk) można już nabyć w cenie poniżej tysiąca złotych. Przykładowo hak z kulą przykręcaną do Volkswagena Passata B7 kosztuje około 350 złotych, półautomat nieco ponad 500 złotych, a automat z kulą montowaną pionowo 800-850 zł. Jak widać, różnice cenowe nie są tak wielkie, jak się niektórym wydaje! 
 

Haki z kulą wypinaną - synonim wygody!

W półautomatach lub automatach możliwy jest demontaż kul bez użycia dodatkowych narzędzi. Ich wpięcie/wypięcie trwa sekundy, co przekłada się na oszczędność czasu. W trakcie tych operacji nie powinniśmy również zbytnio pobrudzić sobie rąk. Możliwość wypinania kuli w sposób automatyczny to rozwiązanie szczególnie praktyczne dla osób często podróżujących za granicę. Przykładowo niemieckie przepisy zabraniają podróżowania z kulą haka, gdy niczego na nim nie holujemy. Użytkownik jest więc zmuszony do demontowania kuli zawsze wtedy, gdy hakowego złącza nie użytkuje. 
automat poziomy Steinhof

"Wygląd mojego samochodu najważniejszy!"

Jednym z argumentów skłaniających wielu do wyboru haka z kulą wypinaną, jest ostateczny wygląd samochodu. Haki wyposażone w zamek oraz kluczyk mają bardziej nowoczesny wygląd. Nie wierzycie? Zachęcamy do porównania haków z kulą przykręcaną z np. automatami pionowymi Westfalii lub Bosala. Różnice widać gołym okiem!

Zależy ci na tym, by po wypięciu kuli nie było widać gniazda jej mocowania? Hak automatyczny z kulą montowana pionowo za zderzakiem będzie rozwiązaniem spełniającym ten warunek. W przypadku półautomatów oraz automatów poziomych po wypięciu kuli będzie widoczne gniazdo jej mocowania (pod zderzakiem). Do tego typu haków producenci dołączają specjalne zaślepki zwiększające estetykę zaczepu oraz zabezpieczające gniazda przed zanieczyszczeniami.
 

Czym różnią się automaty Westfalii od np. automatów Steinhofa lub Auto-Haka? 


Automaty Westfalii są z reguły droższe - czasami nawet o kilkaset złotych - od automatów polskich producentów. Westfalia to pomysłodawca pierwszego zaczepu kulowego oraz autor jednych z najlepszych rozwiązań w dziedzinie holowania. Nie dziwi, że marka ta uchodzi za prestiżową, a prestiż - jak wiadomo - ma również swoją cenę. Wspomniane haki różnią się również systemami mocowania kul. Kule w automatach polskich producentów mocowane są w specjalnych gniazdach przymocowanych do uchwytu za pomocą czterech śrub. Gniazda w niektórych automatach Westfalii (W6) mogą być zespolone z belką montażową haka na stałe. Automaty poszczególnych producentów różnią się również wyglądem kul. 

alt
 

Zapraszamy!

Jeśli wciąż macie problem z doborem odpowiedniego haka, zapraszamy do kontaktu! Nasi konsultanci postarają się odpowiedzieć na wszelkie Wasze pytania. 


 
Dobrehaki.pl
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń