Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Ile kosztuje montaż haka holowniczego?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Ile kosztuje montaż haka holowniczego?

Data dodania: 26-05-2017

ILE KOSZTUJE MONTAŻ HAKA HOLOWNICZEGO?

Czy koszt montażu haka holowniczego to 150 zł? A może 1500 zł? Obydwie kwoty są realne! Spotkaliśmy się już z wieloma wycenami. Niektóre swoją wysokością sięgały nawet 1500 zł. Jak ocenić, czy montażysta zażądał uczciwej zapłaty? I dlaczego czasami bywa tak, że więcej kosztuje hak holowniczy? Na pytania te odpowiemy w niniejszym artykule.

Montaż haka holowniczego - cena nie jest jednoznaczna

To, ile wydamy na odpowiedni hak holowniczy, opiera się na trzech kosztach: 1. Kupno odpowiedniego haka. Na pytanie, ile kosztuje hak holowniczy trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Ceny haków wahają się w zależności od marki, danego modelu samochodu i rocznika auta. A także na niemały wpływ na koszty związane z zakupem haków holowniczych mają również indywidualne parametry, np. jaką ilość przyczep może holować dany samochód. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór haków, a cena kompletnego haka, którą oferujemy naszym Klientom, rozpoczyna się już od kilkuset złotych za prosty hak holowniczy, oparty ma najprostszym modelu (kula mocowana za pomocą metalowych uszu). Możesz również znaleźć produkty z wyższej półki, które będą łączyły się już z większym wydatkiem. {__DALSZA_CZESC_UKRYTA} 2. Koszt montażu haka. Chcesz zadbać o optymalny dla portfela montaż haka? Koszt różni się w zależności od danego modelu samochodu osobowego, a także od poszczególnych cen danego warsztatu. Najczęściej jest to koszt od 200 zł do 400 zł. 3. Koszt rejestracji haka. Po montażu haka holowniczego należy udać się do pobliskiej Stacji Kontroli Pojazdów, która oceni, czy efekt naszej pracy okazał się bezpieczny i właściwy. Fachowca jeszcze raz oceni sprawność elektryki, sprawdzi, czy np. gniazdo chroni wiązkę elektryczną, a także czy montaż jest legalny. Zazwyczaj przegląd po zamontowaniu haka, który wykonamy w odpowiedniej stacji, to koszt 35 zł. Z takim zaświadczeniem uzyskanym w stacji diagnostycznej powinniśmy udać się do Wydziału Komunikacji, który wpisze w dowód rejestracyjny i kartę pojazdu adnotację, iż nasz samochód posiada hak holowniczy. Sama usługa wbicia haka w nasz dowód rejestracyjny jest darmowa. Jedynie, jeśli korzystamy z usług pośrednika, wyniesie ona 17 zł.

Dlaczego za montaż haka czasami trzeba zapłacić więcej?

Najwięcej liczą sobie dealerzy, szczególnie gdy w grę wchodzi samochód na gwarancji. W przypadku nowych pojazdów, zakupu haka oraz wiązki można z reguły dokonać na własną rękę. O montaż trzeba jednak poprosić autoryzowany serwis (z uwagi na warunki gwarancyjne, programowanie wiązki dedykowanej, itp.). Uspokoimy Was jednak, gdyż wyceny na kwotę 1500 złotych należą do rzadkości. W większości przypadków koszt założenia haka (wraz z wiązką elektryczną) w ASO to 500-600 złotych; w pozostałych serwisach 200-400 złotych. Oczywiście warto pamiętać, że montaż montażowi nie jest równy. Dlaczego? Jeden hak holowniczy wymaga demontażu i podcięcia zderzaka, a drugi nie. Inaczej wyglądać będzie montaż wiązki uniwersalnej, a inaczej dedykowanej. Jedna wymagać będzie ciągnięcia przewodów do przodu pojazdu oraz programowania modułu, a druga jedynie wpięcia dwóch, trzech oryginalnych wtyczek w dedykowane miejsca z tyłu pojazdu. Będzie się to oczywiście przekładało na koszt robocizny.

Czy można samemu zamontować hak holowniczy?

Polskie przepisy nie mówią jasno, kto może dokonać montażu haka holowniczego. Oznacza to, że również na własną rękę możemy pokusić się o jego montaż. I jak zawsze, istnieją plusy i minusy tego typu rozwiązania. Ważne jest, by przed montażem sprawdzić, z czym będzie wiązał się taki montaż haka. Problemem może okazać się nie tylko częsty demontaż tylnego zderzaka, ale również odpowiednie poprowadzenie elektroniki. Nie zapominajmy, że istnieją samochody, w których wymagamy już precyzyjnych operacji, jak np. podcięcie tylnego zderzaka. Niekiedy wymagane jest zastosowanie odpowiednich śrub w podwoziu pojazdu czy zapoznanie się z elementami montażowymi, które mogą sprawiać trudności. Jeśli jednak czujemy, że montaż mechaniczny haka i podłączenie instalacji samochodu nie sprawią nam trudności, możemy bez przeszkód samodzielnie zająć się podłączeniem haka. To, jak trudny okaże się montaż, wynika wszak z naszych umiejętności, ale również marki auta.

Co warto zrobić, zanim udamy się do serwisu?

Jeśli podany koszt montażu jest naszym zdaniem zbyt wysoki, warto skonsultować temat nie w jednym, a w dwóch lub trzech serwisach. Powinno dać to nam odpowiedni przegląd sytuacji. W sklepie, w którym dokonujemy zakupów haka oraz wiązki, dobrze jest spytać, jak skomplikowana może być cała procedura. Oczywiście warto decydować się na montaż w warsztacie, który jest dobrze obeznany z tematyką "hakową", dodatkowo może zadbać o odpowiedni poziom ochrony kuli haka. Być może za usługę zapłacimy tam nieco więcej niż u konkurencji, lecz przynajmniej będziemy mieć pewność poprawnego jej wykonania.

Pozdrawiamy! Team DobreHaki.pl

Komentarze (2)
rozporek 19-05-2018 21:21:30
witam, dzisiaj montowałem hak w 14-sto letnim fordzie i musze przyznac, ze zeszlo 4 h gdyz nie moglismy odkrecic kilku srub i nie bylo dojscia ale jakos dalo rade. Mysle, ze zaoszczedzone 200-400 zl bylo warto sie troche pomeczyc samemu. Pozdrawiam
Odpowiedź sklepu:Zrobione samodzielnie, zawsze cieszy bardziej :) Brawo!
PAN samochodzik 19-01-2019 11:11:11
Brawo Jasiu

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń