Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Kule haków holowniczych - odkręcane, kute i wypinane

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Kule haków holowniczych - odkręcane, kute i wypinane

Data dodania: 01-11-2017

Najbardziej widoczną i reprezentatywną częścią haka holowniczego jest jego kula. W niniejszym artykule opowiemy o różnych ich rodzajach. Mamy nadzieję, że ułatwi to Wam wybór odpowiedniego zaczepu. Opowiemy również o tym, co zrobić w przypadku zagubienia, uszkodzenia lub kradzieży kuli. 
 

Kula przykręcana/odkręcana


kula przykręcana na dwie śruby

Zwana również kulą typu "łabędzia szyja" (podobny kształt mają również kule w hakach automatycznych). Jest to najczęściej spotykany typ zaczepu kulowego. Obecnie najpopularniejsze są kule przykręcane dwiema śrubami do boku uchwytu. Na rynku wciąż spotkać można haki z kulą przykręcaną na cztery śruby od spodu. Jest to jednak model powoli wychodzący z użycia; wiele z nich zostało już wycofanych z produkcji. W porównaniu do kul przykręcanych na dwie śruby ich montaż/demontaż jest znacznie trudniejszy, uchwyt mocujący jest o wiele większy, prócz tego - z uwagi na konstrukcję oraz sposób mocowania - są one bardziej narażone na korozję.
kula przykręcana na cztery śruby

 

Kula wypinana


kula wypinana poziomo Westfalia

Kule tego typu można wypinać z uchwytu bez użycia dodatkowych narzędzi. Te w hakach półautomatycznych posiadają odpowiednio wyprofilowane "zęby" pasujące do zaczepów w gnieździe; kule te wpinamy do uchwytu aktywując specjalną dźwignię (Auto-Hak, Galia). W kule haków automatycznych wbudowuje się bardziej skomplikowane mechanizmy ułatwiające ich szybki montaż/demontaż. Posiadają one zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci zamka na kluczyk. Kule wypinane automatycznie mogą występować w wersjach poziomej lub pionowej (różnica polega na sposobie mocowania kuli względem podłoża). Te montowane w pionie wpina się do umieszczonego za zderzakiem uchwytu. W tym przypadku po zdemontowaniu kuli gniazdo mocujące jest praktycznie niewidoczne. Kule haków automatycznych posiadają z reguły nowocześniejszy wygląd niż te przykręcane. Dodajmy, że ich mechanizmy warto od czasu do czasu oczyścić i nasmarować. Dzięki temu przez długi czas będą działały bezawaryjnie.  

automat pionowy auto-hak
 

Kule kute


Kule kute zwane są również odkuwkami lub kulami flanszowymi. Są one w całości odlewane. Montuje się je doczołowo do uchwytu hakowego. Spotyka się je w samochodach dostawczych lub terenowych. Mogą występować w wersji na dwie lub cztery śruby, w wersji standardowej lub obniżanej. Posiadają z reguły większy uciąg niż kule typu "łabędzia szyja". Typowa odkuwka na dwie śruby bez problemu poradzi sobie z ciężarem do 3,5 t., natomiast jej "łabędzi" krewniak - z mniejszym o około 1-1,5 t. Na rynku spotkać można kule ocynkowane, malowane proszkowo lub w technologii KTL (w procesie tym, zwanym kataforezą, malowania kule są podwójnie odtłuszczane, fosforanowanie cynkowe i płukanie wodą Demi). 

alt
 

Inne typy kul


Na rynku spotkać kilka innych odmian kul do haków holowniczych. Należą do nich m.in. kule z przetyczką do aut amerykańskich (niektóre posiadają opcję kasowania luzu w uchwycie) kule z gwintem oraz kule z zaciskiem dla przyczep z zaczepem oczkowym. 
kula z przetyczką do aut amerykańskichkula z gwintem

"Zgubiłem/uszkodziłem/skradziono mi kule!" - co w takiej sytuacji zrobić?

 

Z dokupieniem odpowiedniej odkuwki nie powinniście mieć większego problemu - produkowane są one bowiem w oparciu o standardowe parametry. Wystarczy zmierzyć rozstaw oraz średnicę otworów, a odpowiednie dane podać kompetentnemu sprzedawcy.

Z doborem zagubionej, skradzionej bądź uszkodzonej kuli przykręcanej/automatycznej też nie powinno być większego problemu. Jest jednak jeden warunek: musimy znać numer katalogowy zamontowanego w naszym samochodzie haka! Znajdziemy go na tabliczce znamionowej, która najczęściej umieszczana jest na belce montażowej haka. Jeśli macie problem ze zidentyfikowaniem producenta oraz numeru katalogowego, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie fotografii tabliczki i przesłanie jej (np. drogą mailową) do odpowiedniego punktu handlowego. Bez większych trudności da się zdobyć kulę przykręcaną/automatyczną do haków takich producentów, jak Steinhof, Auto-Hak, Hak-Pol Imioła oraz Brink. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy mimo obecności tabliczki znamionowej na haku, jest to niemożliwe. Problem pojawia się m.in. w przypadku haków wycofanych z produkcji. Poza tym niektórzy producenci, np. Westfalia, nie sprzedają kul do haków w wersji przykręcanej.

A co w sytuacji, gdy na naszym haku nie ma żadnego oznaczenia? I tutaj pojawiają się "schody"! Kule typu "łabędzia szyja" są przez producentów profilowane pod konkretny model pojazdu, zaś każdy z nich stosuje inne średnice, rozstawy otworów oraz sposoby montażu. W zdecydowanej większości przypadków zakup przypadkowej kuli skończy się problemem w jej zamontowaniu. W takich sytuacjach radzimy rozważyć zakup kompletnego haka, gdyż dobranie odpowiedniej kuli do belki niewiadomego pochodzenia graniczy z cudem. 


Dodajmy na koniec, że czasami lepszym rozwiązaniem niż zakup kuli, jest wymiana całego haka. Bywa, w przypadku niektórych modeli haków zagranicznych, iż koszt ściągnięcia do Polski odpowiedniej kuli przekracza cenę całego dostępnego na rynku zestawu. Wymienić cały zestaw radzimy również wtedy, gdy belka lub uchwyty montażowe w starym haku są mocno skorodowane. 


 
Pozdrawiamy! 
Dobrehaki.pl
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń