Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Mam samochód po lifcie. Czy hak holowniczy pasuje do każdej generacji?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Mam samochód po lifcie. Czy hak holowniczy pasuje do każdej generacji?

Data dodania: 27-08-2019

Pisaliśmy już w kilku miejscach o tym, że nie ma jednego, uniwersalnego haka holowniczego, który pasowałby do każdego samochodu. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce wydaje się niby oczywiste - różne wyglądy samochodów. W temacie czy samochód po liftingu potrzebuje nowego haka holowniczego przedstawiliśmy sytuację, gdy hak pasuje do wersji przed i po liftingowej.

A co powoduje, że hak do tego samego modelu pojazdu a innej generacji musi ewoluować, czyli zmieniać swoje rozwiązania techniczne dostosowując się do wymagań pojazdu. Zmiany konstrukcyjne samochodu a hak holowniczy to jedno z takich zagwozdek na które postaramy się odpowiedzieć.

Patrząc na przykład na Fiata Punto I generacji z 2003r. i najnowszy model Punto III z 2015r. zauważymy pomimo różnic pewne podobieństwo.

Zmiany konstrukcyjne samochodu a hak holowniczy

Fiat_Grande_Punto_1.9_III

Jest ono nie tylko w oczywistych technicznych aspektach, ale i w samej bryle samochodu jak i nazwie. Czy do tych pojazdów pasuje ten sam hak holowniczy? Otóż nie. Samochody te to różne generacje pojazdów, dlatego występują w nich inne rozwiązania w kwestii dotyczącej haka holowniczego. Wpływ na to mają przede wszystkim zmiany związane z nadwoziem, zderzakiem samochodu, innym układem wydechowym oraz rodzajem i układem napędowym pojazdu.

Zmiany konstrukcyjne samochodu a hak holowniczy

Nadwozie pojazdu

Po pierwsze zmiany w nadwoziu pojazdu polegające na innej konstrukcji całego zespołu, a - co ma bezpośredni wpływ na hak holowniczy - ustawienie podłużnic. Do nich najczęściej jest przykręcany hak, więc wymaga innych rozwiązań technicznych w tymże.

zmiany konstrukcyjne samochodu a hak holowniczy

Układ wydechowy pojazdu

Druga kwestia to układ wydechowy pojazdu, a najczęściej jego tłumik końcowy, którego ułożenie oraz wielkość może utrudniać montaż i wymagać specjalnych rozwiązań technicznych w haku. Jeśli nastąpiły znaczące różnice w układzie wydechowym pojazdu nowszej generacji w porównaniu do starszej wersji ewoluować musi najczęściej również i hak holowniczy.

tłumik

Zderzak samochodu

Trzecią kwestią jest zderzak samochodu, którego linia i mocowanie wymagają dostosowania haka holowniczego. Nikt przecież nie będzie ciął zderzaka na pół. Ingerencja musi być nieznaczna i kosmetyczna, konieczna tak, jak jest w obecnej sytuacji, gdy podcięcie zderzaka jest niewielkie, ukryte i tylko konieczne.

podcięcie

Napęd

Czwarty temat to napęd. Układ napędu na przednią lub tylną oś oraz 4x4 wymagają innych rozwiązań technicznych w haku holowniczym. W przypadku zmian w tej kwestii w różnych generacjach samochodu wymaga ewolucji haka holowniczego. Ograniczone miejsce związane z umieszczeniem dyferencjału lub zespołu napędowego 4x4 wymaga innych rozwiązań technicznych w budowie i montażu haka holowniczego.

2017-02-10_10h27_23

Samochody dostawcze

To by było tyle jeśli chodzi o temat w kategorii samochodów osobowych. Sytuacja rozbudowuje się nieco w przypadku dostawczaków. W ich przypadku znaczenie ma jeszcze długość pojazdu, wielkość i układ kół jak i oczywiście te sprawy, o których była mowa w samochodach osobowych.
Zmiany konstrukcyjne samochodu a hak holowniczy? Teraz chyba już wiesz od czego zależą zmiany konstrukcyjne w hakach holowniczych i dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego haka. Często zmiany są niewielkie. Czasami nawet ten sam hak pasuje do różnych generacji pojazdu. Jednak drugim biegunem są znaczące ingerencje w budowę haka holowniczego. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego haka holowniczego. Nawet po to aby uniknąć kłopotów z montażem. A w przypadku nieumiejętności nawet uszkodzenia pojazdu i zniszczeniu haka. Spokojnie - w tej kwestii możesz zawsze na nas liczyć ;)

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń