Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Podróż z hakiem holowniczym, czyli jak się bezpiecznie przygotować na urlop

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Cennik

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Podróż z hakiem holowniczym, czyli jak się bezpiecznie przygotować na urlop

Data dodania: 18-08-2020

Przed odjazdem z przyczepą do przewozu rowerów, przyczepą, przyczepą kempingową, przyczepą do przewozu łodzi lub przyczepą do przewozu koni zalecamy wykonanie kontroli przed rozpoczęciem podróży. Wszystkie te sprzęty transportowe zamontowane na haku holowniczym wymagają szczególnej uwagi, tak, aby bezpiecznie przemieścić się z całym bagażem z punktu A do punktu B. 

Wybierz najlepszy hak holowniczy w naszym KATALOGU!

CO WARTO SPRAWDZIĆ, ZANIM WYRUSZĘ W PODRÓŻ Z HAKIEM HOLOWNICZYM?

Ciśnienie w oponie
Opony są jedynym punktem kontaktu między przyczepą a drogą. Dlatego przed rozpoczęciem podróży zalecamy zawsze sprawdzanie opon przyczepy, przyczepy kempingowej, przyczepy do przewozu łodzi lub przyczepy do przewozu koni. Guma opony staje się twardsza i bardziej krucha dzięki naturalnemu procesowi starzenia.

Twarda guma powoduje szybsze nagrzewanie się opony. Gorące powietrze rozszerza się, dzięki czemu wszystkie składniki rozrywają oponę. Jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, może również doprowadzić do pęknięcia opony. Dlatego zawsze sprawdzaj ciśnienie w oponach. Jeśli ciśnienie w oponach jest mniejsze, przyczepa zacznie „odbijać się” za samochodem. Ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ nie tylko na bezpieczne obchodzenie się z przyczepą, przyczepą kempingową, przyczepą do łodzi lub konną skrzynią. Zbyt miękka opona zwiększa opór toczenia, a tym samym zużycie paliwa samochodu holującego. Ponadto większe opory toczenia powodują szybsze nagrzewanie się opon, zwiększając ryzyko pęknięcia opony. Miejmy nadzieję, że nie będziesz tego potrzebować, ale zawsze sprawdzaj również swoje koło zapasowe, a także opony samochodu.

Sprzęganie
Aby mieć bezpieczną jazdę, będziesz musiał prawidłowo połączyć samochód z bagażnikiem na rowery, przyczepą, przyczepą kempingową, przyczepą do łodzi. Najważniejszym połączeniem między obydwoma jest połączenie holowanego obiektu przymocowanego do haka holowniczego. Zawsze sprawdzaj pod kątem poważnego zużycia. Logicznie sprzęgło zużywa się z powodu tarcia z hakiem holowniczym, ponieważ jest to stal na stali. Dlatego zaleca się stosowanie wystarczającego smarowania.

DLACZEGO WARTO I JAK SPRAWDZIĆ SAM HAK HOLOWNICZY?

Kulka haka holowniczego również ulega zużyciu, dlatego wielkość kuli haka holowniczego mierzy się podczas kontroli technicznej samochodu. Jeśli ma średnicę 50 mm przy zakupie, średnica musi wynosić co najmniej 49 mm podczas kontroli technicznej. Jeśli kula jest za mała - lub sprzęgło jest zbyt wytarte - z powodu zużycia, może się zdarzyć, że wystąpi pewna swoboda: sprzęgło porusza się na haku holowniczym. W zależności od wielkości zużycia może się zdarzyć, że bagażnik na rowery, przyczepę, przyczepę kempingową, przyczepę do łodzi lub przyczepę do przewozu koni mogą się zsunąć podczas jazdy. Ponadto ważne jest, aby odkręcany lub wypinany hak holowniczy był prawidłowo zablokowany. 

Więcej o przewożeniu bagażników: https://dobrehaki.pl/bezpieczny-przewoz-rowerow-na-dachu-czy-na-haku-holowniczym-n-298.html

Kabel mocujący
Bagażnik na rowery, przyczepę, przyczepę kempingową, przyczepę do łodzi lub przyczepę konną może oderwać się od samochodu holującego podczas jazdy z powodu awarii technicznych lub z powodu ekstremalnych manewrów. Aby ograniczyć konsekwencje takiego wypadku, można podłączyć do haka niehamowane przyczepy, przyczepy kempingowe, przyczepy do łodzi lub boksy konne (o masie całkowitej do 750 kg) za pomocą dodatkowej linki stalowej i dodatkowego sprzęgła. Ten kabel łączy dyszel przyczepy z hakiem holowniczym, zapewniając, że holowany obiekt zawsze pozostanie za samochodem. Kabel jest zablokowany na miejscu za pomocą dodatkowego ucha mocującego na haku holowniczym. Regularnie sprawdzaj kabel i upewnij się, że jest prawidłowo zamocowany.

Lusterka zewnętrzne
Lusterka zewnętrzne są niezwykle ważne, aby mieć dobry widok. Jeśli masz samochód za samochodem, obowiązują specjalne zasady dotyczące widzenia. Kiedy nie będziesz w stanie zobaczyć przez wewnętrzne lustro, musisz zamontować prawe lusterko zewnętrzne.

Oświetlenie
Widoczność jest ważna. Musisz upewnić się, że inni użytkownicy dróg nie są zaniepokojeni wiązką reflektorów. Ze względu na ciężar bagażnika na rowery, przyczepę, przyczepę kempingową, przyczepę do łodzi lub przyczepę do przewozu koni, prawie każdy samochód pojawia się z przodu, dzięki czemu reflektory mogą oślepić innych użytkowników drogi. Dlatego będziesz musiał dostosować reflektory. W przypadku niektórych samochodów jest to proces automatyczny. Jeśli tak nie jest, będziesz musiał ręcznie ustawić reflektory. Na koniec sprawdź, czy wskaźniki, światła cofania, mgła, światła tylne i światła hamowania bagażnika na rower, przyczepy, przyczepy kempingowej, przyczepy do przewozu łodzi lub przyczepy do przewozu koni działają prawidłowo. Wcześniejsze sprawdzenie ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze.

Komentarze (1)
Marcin 26-07-2021 11:11:57
Przydatne informacje, cenny artykuł a przymierzam się do wyjazdu. Dziękuję!

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń