Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Przepisy i dokumenty z jakimi możesz spotkać przy okazji dokupienia haka holowniczego

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Przepisy i dokumenty z jakimi możesz spotkać przy okazji dokupienia haka holowniczego

Data dodania: 06-02-2019

Obecnie niemal każdą dziedzinę naszego życia regulują różnego rodzaju przepisy i normy. Ustalane one są przez sejm, kościół, władze gminne, policję, urząd skarbowy i wiele wiele innych instytucji i organizacji. Takie regulacje nie ominęły również i haka holowniczego. Jest co najmniej kilka dokumentów i norm które regulują budowę oraz użytkowanie haka holowniczego. Jakie to przepisy i dokumenty? 

Przepisy i dokumenty związane z hakiem holowniczym

Pierwszym i nadrzędnym dokumentem jest Regulamin nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji mechanicznych elementów sprzęgających zespołów pojazdów. Zawiera on wymagania i normy dotyczące budowy i stosowania haków holowniczych oraz innego rodzaju zaczepów sprzęgających pojazdy. Można się z nim zapoznać na tej stronie. Zapraszamy chętnych do lektury.

Drugim dokumentem jaki dotyczy haka holowniczego jest certyfikat PIMOT oraz homologacja wydawana również przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Certyfikaty dotyczą procesu produkcyjnego oraz firmy jako podmiotu gospodarczego, natomiast homologacja jest dopuszczeniem wyrobu do sprzedaży i użytku. Obecnie każda szanująca się firma posiada certyfikat jakości oraz homologację na swoje wyroby dopuszczające je do użytku również poza granicami jakiegoś państwa (homologacja europejska). Właśnie europejską homologację posiadają wszystkie sprzedawane przez naszą firmę haki holownicze. 

alt

Wydział komunikacji i prawo drogowe a hak holowniczy

Kolejne dokumenty i przepisy z jakimi możesz się spotkać znajdziesz w Wydziale Komunikacji podczas legalizacji haka holowniczego. Wynika z niej badanie techniczne pojazdu oraz wbicie haka w dowód rejestracyjny. Są to formalności wymagane dla zgodnego z polskim prawem ciągnięcia przyczepy oraz wożenia bagażnika rowerowego.

Również w Prawie Drogowym obowiązującym w Polsce znajdziesz zapiski dotyczące haka holowniczego, a między innymi tego, że nie wymaga się demontażu kuli haka, gdy nie jest ona używana. Stąd na naszych drogach często spotkać możesz wystający za samochodem hak holowniczy, nawet wtedy, gdy nie korzysta się z niego.

Prawo międzynarodowe mówiące nie bezpośrednio o haku holowniczym, ale go dotyczącym to Konwencja Wiedeńska. Jej praktycznym aspektem jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. Stąd funkcjonariusz nie powinien nakładać mandatu kierowcy w Niemczech za niezdemontowanie kuli haka holowniczego, jeśli samochód jest zarejestrowany w Polsce, a przejeżdża tylko przez kraj naszych zachodnich sąsiadów. W praktyce wygląda to różnie, ale prawo mówi jednoznacznie.

To już wszystko jeśli chodzi o przepisy i normy dotyczące haka holowniczego na terenie naszego kraju i poza nim. Respektowanie wszystkich gwarantuje bezproblemowe i komfortowe użytkowanie haka. Dlatego to starajmy się spełniać wszystkie normy i pytajmy o nie podczas zakupu, aby uniknąć problemów. W końcu prawo ma służyć nam...

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń