Zamknij [X]
Strona główna » Montaże » Samodzielny montaż haka holowniczego - czy można i czy da się?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Samodzielny montaż haka holowniczego - czy można i czy da się?

Data dodania: 16-02-2017

Jak zamontować samodzielnie hak holowniczy? Przydatne informacje

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył tematu montażu haka holowniczego w domowych warunkach. Postaramy się rozwiać wszelakie wątpliwości, związane z samym montażem jak i legalizacją samodzielnie założonego haka. Niejeden z nas zastanawiał się, czy podoła samodzielnemu montażowi haka holowniczego. Jeśli są chęci i czas, warto spróbować. Producenci haków dostarczają dobre, szczegółowe instrukcje montażu, dzięki którym krok po kroku przejdziemy przez całą procedurę instalacji. Przyda nam się też podstawowa wiedza na temat elektryki, w końcu montaż haka to także montaż wiązki z gniazdem, z które wpinamy wtyczkę przyczepy.

Pierwsze pytanie, które się nasuwa to, czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy? Czy musi to robić wyspecjalizowany punkt montażowy mający jakieś szczególne uprawnienia, czy każdy kto ma odrobinę wiedzy i chęci może się tego podjąć? Jak to wygląda w Polsce a jak za granicą?

Oczywiście każdemu klientowi polecamy zlecić tę operację jednemu z naszych punktów. Ale jeśli ktoś ma czas, chęci i niezbędne narzędzia to można spróbować swoich sił i "wziąć haka za rogi" :-)

W społeczeństwie jest takie przekonanie, że montaż haka holowniczego to coś skomplikowanego oraz że należy udać się z tym do wykwalifikowanych montażystów. Sytuacja taka owszem ma miejsce, ale w... Europie Zachodniej, gdzie mało kto samodzielnie montuje haki holownicze koło domu. Dla przykładu można podać tutaj Włochy – w kraju słynącego m.in. z kuchni czy ze wspaniałych win, montażem haków holowniczych zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane warsztaty. Tylko uprawnione punkty mogą montować haki holownicze. Warto tutaj dodać, że po montażu haka holowniczego wystawiane jest specjalne zaświadczenie pozwalające użytkować i zalegalizować taki hak.

Hak holowniczy w Polsce. Czy do zalegalizowania haka potrzebne jest zaświadczenie wraz z pieczątką od montażysty?

Otóż nie potrzebujemy żadnego zaświadczenia od montażysty. Jedyne dokumenty, które będą nam niezbędne do zalegalizowania haka holowniczego, to zaświadczenie wydawane w Stacji Kontroli Pojazdów. Koszt takiego zaświadczenia to 35 złotych, wydawane jest po przejściu krótkiego badania technicznego. Z zaświadczeniem udajemy się do Wydziału Komunikacji, gdzie na jego podstawie hak zostaje, kolokwialnie mówiąc, wbity w dowód. Od tego momentu używanie haka holowniczego jest w pełni legalne.

Odpowiedni do swojego auta hak holowniczy znajdziesz w naszym katalogu na stronie https://dobrehaki.pl/haki-holownicze-c-1.html

Jeśli masz jakieś pytania to uderzaj śmiało na info@dobrehaki.pl

Pozdrawiamy,
Team DobreHaki.pl
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Montaże
Zadzwoń