Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Zakup i Montaż haka holowniczego – Co musisz wiedzieć?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Zakup i Montaż haka holowniczego – Co musisz wiedzieć?

Data dodania: 07-06-2023

Zakup i montaż haka holowniczego, co warto wiedzieć?

W sezonie letnim lub zimowym, gdy planujesz aktywnie spędzić czas na wakacjach lub wyprawie rowerowej, niezbędnym dodatkiem do Twojego samochodu będzie hak holowniczy. Wybór odpowiedniego haka holowniczego może okazać się kluczowy dla bezpiecznego i wygodnego holowania. Sprawdź, jakie są najważniejsze informacje dotyczące haka holowniczego powinieneś znać przed jego zakupem i montażem.

Hak holowniczy zapewnia wygodę podróżowania z przyczepą lub bagażnikiem

Posiadanie haka holowniczego umożliwia łatwe podłączenie przyczepy czy bagażnika i zabezpieczenie ich w sposób stabilny i bezpieczny podczas transportu. Dzięki temu masz możliwość zabrania ze sobą większej ilości rzeczy, które mogą być niezbędne podczas podróży, takich jak rowery, sprzęt sportowy, narzędzia czy inne przedmioty, które nie mieszczą się w bagażniku samochodu. Hak holowniczy daje Ci również większą elastyczność w planowaniu trasy podróży. Możesz samodzielnie decydować, gdzie chcesz się zatrzymać, co zwiedzić i jak długo pozostać na danym miejscu. Przemieszczanie się z przyczepą kempingową staje się prostsze, a Ty masz większą kontrolę nad przebiegiem swojej podróży
alt

Na co zwrócić uwagę przed zakupem haka holowniczego?

Każdy dobry hak holowniczy musi mieć homologację europejską, bez tego ani rusz. Co to jest homologacja haka holowniczego? Po czym ją poznać? Każdy model haka holowniczego, a zazwyczaj jeden hak pasuje tylko do jednego samochodu, musi mieć osobną homologację. Skończyły się czasy znaku bezpieczeństwa B, gdzie taki „certyfikat” uzyskiwało się dla całego katalogu na podstawie jednego modelu, bezpowrotnie się skończyły.

Homologacja haka to oznaczenie znakiem duże E lub małe e.
duże E dla haka wykonuje się na podstawie Regulaminu nr 55 EKG ONZ, czyli Europejskiej Komisji Gospodarczej przy ONZ
małe e wykonywane było na podstawie Dyrektywy nr 94/20 Unii Europejskiej, aktualnie już się tego nie robi, jest tylko duże E, ale małe ‘e’ cały czas ma ważność. Mało tego, przy znaku homologacji haka holowniczego stoi jeszcze numer np. E20. Oznacza on nic innego jak kraj, gdzie uzyskano znak homologacji typu. Dla Polski jest to 20, dla Niemiec jest to 1, dla Hiszpanii 9 – stąd homologacje E20, E1, E9, E4. Wszystkie są równoważne.

Zastanawiasz się nad zakupem haka używanego? Zdecydowanie odradzamy! Największą wadą każdej używanej części, w tym także haków holowniczych, jest brak pewności co do historii użytkowania konkretnego egzemplarza. Często są one demontowane z pojazdów powypadkowych i sprzedawane oddzielnie. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że hak może być uszkodzony lub nosić ślady wcześniejszych uszkodzeń, które mogą wpływać na jego solidność i ogólne bezpieczeństwo użytkowania.

Jaki hak holowniczy wybrać?

Haki holownicze mogą być z kulą odkręcaną na śruby lub wypinane poziomo/pionowo. Czyli są 3 główne rodzaje. Coraz więcej klientów wybiera te ostatnie, bo mając taki hak nie potrzeba żadnych narzędzi do demontażu kuli haka i można ją łatwo, w każdej chwili wymontować i schować do bagażnika. Nie ma ryzyka pobrudzenia się czy uderzenia kolanem, co ma miejsce jak hak nam stale sterczy za samochodem. Zdecydowanie więc rekomendujemy haki holownicze wypinane, czy to poziomo czy pionowo, jak wygodny system kuli. Oczywiście dla klientów z mniejszą zasobnością portfela mamy też haki holownicze z kulą ekonomiczną, przykręcaną na śrubyalt

Rzetelność sprzedawcy haka holowniczego to najważniejsza kwestia podczas zakupu

Czy kupując hak holowniczy z firmy spod ciemnej gwiazdy „sprzedaj i zapomnij o kliencie” naprawdę myślisz, że ważne są jakiekolwiek prawa wynikające z tytułu gwarancji? Można zapomnieć. Tanie haki sprawiają problemy, a dobre haki od dobrego dostawcy to powód do zadowolenia przez długie lata. Czy wiesz, że na wybrane wiązki z modułem elektronicznym oferowane w sklepie DobreHaki.pl dajemy Ci wieczystą gwarancję? Oznacza to, że nawet jeśli za 5 lat moduł elektroniczny odmówi posłuszeństwa (z niezależnej przyczyny np. wilgoć) to my nie odmówimy naprawy lub wymiany.

My w DobreHaki.pl dobrze wiemy, że zadowolony klient przekaże swoje zadowolenie tylko 5 swoim znajomym, natomiast niezadowolony klient poinformuje nawet 100 innych. Tak to działa i jest to znany, trochę oklepany zwrot. Jednak nie tylko dlatego staramy się od lat. Trzeba działać uczciwie i tyle, niestety nie możemy tego powiedzieć o całej naszej konkurencji. Jest w niej kilka czarnych owiec. W branży haków holowniczych w Polsce, które jak tak się jej przyglądamy od lat, panuje jeden wielki bałagan i notorycznie oszukuje się klientów.

Wybrałeś już hak holowniczy? Potrzebujesz jeszcze wiązki elektrycznej

Hak holowniczy z wiązka 7 czy 13-pin? Takie pytanie zadają sobie osoby przed zakupem haka holowniczego. Wiązkę elektryczną dobieramy w zależności od własnych potrzeb i tego co mamy zamiar holować na naszym haku holowniczym. Jaka jest różnica? Główną różnicą jest liczba przewodów i biegunów w gnieździe instalacyjnym. Gniazdo 7-pinowe ma siedem przewodów i cztery bieguny, natomiast gniazdo 13-pinowe ma trzynaście przewodów i sześć biegunów. Dodatkowe przewody i bieguny w opcji 13-pinowej zapewniają większą funkcjonalność, pozwalając na lepszą kontrolę pakietów elektrycznych w przyczepie lub bagażniku rowerowym. Jednak oba rozwiązania spełnią swoje zadanie i ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Osobiście polecamy zakup wiązki 13-pin i dokupienie adaptera na 7-pin, wszystkie problemy rozwiązane voilà!
alt

Jak zamontować hak holowniczy i wiązkę elektryczną?

Nasze haki holownicze dobierane są do Twoich potrzeb zawsze w oparciu o specyfikę pojazdu, na podstawie punktów montażowych i danych dotyczących załadunku oficjalnych producentów samochodów. Z tego powodu haki holownicze dostępne w naszej ofercie są zawsze odpowiednie do montażu na podwoziu każdego samochodu. Proces instalacji jest szczegółowo opisany w instrukcjach instalacji dostarczanych z każdym hakiem holowniczym. Zawsze ściśle przestrzegajmy planu krok po kroku opisanego w szczegółowej instrukcji.
altMontaż haka holowniczego może być dla niektórych osób wymagającym zadaniem, dlatego warto przemyśleć, czy czujemy się na siłach, aby go samodzielnie zrealizować. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu. Taka opcja zapewni nam spokój i gwarancję bezpiecznej instalacji haka holowniczego. Zaufany warsztat będzie w stanie odpowiednio zdemontować zderzak samochodu, przeprowadzić ewentualne wycięcie, dokonać instalacji belki haka holowniczego, zamontować gniazdo i kulę haka oraz wiązkę elektryczną, która niekiedy wymaga kodowania. Ostatecznie, warsztat dokona niezbędnych kontroli i upewni się, że całość jest prawidłowo zamocowana i działa bez zarzutu. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na samodzielny montaż, czy korzystamy z usług warsztatu, istotne jest przestrzeganie instrukcji instalacji oraz dokładne sprawdzenie, czy wszystkie elementy zostały prawidłowo zamocowane. 

Jeśli masz pytanie skontaktuj się z nami.
Z pozdrowieniami
Team DobreHaki.pl
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń