Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Belka haka holowniczego - długa czy krótka? od czego zależy jej długość?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Belka haka holowniczego - długa czy krótka? od czego zależy jej długość?

Data dodania: 21-10-2019

Niepowtarzalność haków holowniczych objawia się w wielu kwestiach. I chociaż po zamontowaniu wszystkie są do siebie bardzo podobne, jest wiele różnic w ich wyglądzie, rożnych typów  wsporników mocujących kulę haka, różnej długości kuli i mocowania jej do belki haka holowniczego. Pisaliśmy już o biegunowości, jeśli chodzi o ciężar haków holowniczych. W tym artykule chciałem poruszyć temat długości haków holowniczych. Chodzi mi o długość belki, do której przyspawane są wsporniki mocujące kulę haka oraz kształtowniki mocujące hak do samochodu.

Od czego zależy długość belki haka holowniczego?

Ta długość zależy od szerokości samochodu, ale i od przygotowanych przez producenta miejsc montażowych haka w nadwoziu pojazdu. Dlatego to mamy długie haki do szerokich samochodów, krótkie do węższych pojazdów, ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

I tak na przykład najdłuższym hakiem jest produkowany przez słupskiego producenta Auto Hak egzemplarz do Kia Carnival o symbolu T55V, którego długość sięga niemal 1,5 metra. Ponieważ pasuje on do dużego samochodu jego długość jest uzasadniona.

alt

Podobnie sprawa przedstawia się z hakiem holowniczym do Citroena Jumpera który pasuje również do Fiata Ducato i Peugeot Boxer produkowanego przez tarnowską firmę Steinhof o symbolu F-064. Długość tego haka to ok 140 cm i w porównaniu do wielkości samochodów w których jest montowany nie jest aż tak duży jak wspomniany wcześniej T55V, chociaż jest po prostu niemały.

alt

Trzecie miejsce na podium najdłuższych haków holowniczych zajmuje hak pasujący do Renault Espace trzeciego z dostępnych w naszym sklepie polskiego producenta mianowicie Hak Pol Imioła o symbolu R/034, którego długość zahacza o 140 cm.

Krótkie haki holownicze do małych pojazdów

Drugim biegunem są krótkie i malutkie haki do mniejszych pojazdów, chociaż nie tylko. Hak SA02 wspomnianego już Auto Haka ma ok 30 cm. Ciekawostką jest, że pasuje on do dużego sedana jakim jest Saab 9-5. Producent pomyślał o haku holowniczym i zaproponował takie jego mocowanie, które nie wymaga długiej belki. Jest to bardzo praktyczne i nie ma wpływu na wytrzymałość haka w porównaniu z dużymi i ciężkimi hakami.

alt

Analogicznie hak do tego samochodu z tarnowskiej fabryki Steinhof również jest krótki (symbol S-018) Powyższe przykłady zaprzeczają temu, ze do dużych samochodów potrzebny jest długi hak holowniczy.

alt

Natomiast potwierdzeniem tego faktu jest hak do Citroena Saxo, który ma ok 60 cm i symbol C-105. Również pochodzi z tarnowskiego przedsiębiorstwa Steinhof. Przykładów można by podać więcej, ale chodziło tylko o przedstawienie haka holowniczego w świetle ciekawostek, jaką jest niewątpliwie jego dość prosta, choć zróżnicowana budowa.

alt

A jaki hak pasuje do Twojego samochodu - długi czy krótki, ciężki czy lekki, to też pewna ciekawostka, o której możesz się przekonać kupując to akcesorium do swojego samochodu. Zapraszamy do naszego katalogu haków holowniczych: https://dobrehaki.pl/haki-holownicze-c-1.html

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń