Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Czy platforma rowerowa powinna posiadać światło wsteczne?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Czy platforma rowerowa powinna posiadać światło wsteczne?

Data dodania: 21-06-2017

W sklepach spotkać można zarówno platformy rowerowe (bagażniki na rowery montowane na haku holowniczym) z wtyczką 7-pin oraz 13-pin. Standardy gniazd opisaliśmy w innym artykule po tytułem "Czym się różnią 7 i 13-biegunowe wiązki do haków holowniczych". Te pierwsze nie posiadają światła cofania, podobnie jak większość lekkich przyczep o Dopuszczalnej Masie Całkowitej do 750 kg. Te drugie wyposażone są w zestaw podstawowych świateł oraz światło wsteczne. Jak widać różnica dotyczy obecności jednego światła - wstecznego. Czy z punktu widzenia obowiązującego prawa obydwa rozwiązania są właściwe? Niestety nie.

czy_platforma_rowerowa_powinna_posiadać_światło_cofania_3

Dlaczego platforma na rowery powinna mieć światło wsteczne?

Rowerowa platforma montowana na haku traktowana jest w przepisach jako przedłużenie pojazdu, integralna jego część - w przeciwieństwie do przyczep towarowych czy kempingowych, które traktowane są oddzielnie. Wedle aktualnych przepisów na listwie oświetleniowej bagażnika rowerowego powinny występować takie same światła jak na samochodzie. Jeśli więc na naszym samochodzie występuje światło cofania, musi się ono znajdować również na platformie.

Gdzie znajdę przepisy dotyczące światła cofania i bagażnika na rowery?

Przepisy regulujące i jasno określające obowiązek wyposażenia bagażnika rowerowego m.in. w światło cofania weszło w życie 1 stycznia 2016 roku. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 listopada 2015 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U z 2015 roku, poz. 196) widnieje zapis dotyczący obowiązkowych świateł na platformie, która została podpięta na haku (obciążonej lub nieobciążonej):

czy_platforma_rowerowa_powinna_posiadać_światło_cofania _1

Punkt 14 wspomina właśnie o świetle cofania:

alt

 

Czy policja egzekwuje ten przepis?

Mamy coraz więcej informacji zwrotnych, że to robi. Jeśli traficie na policjanta, który będzie podchodził do przepisów restrykcyjnie, musicie się liczyć z mandatem. Warto pamiętać, że informowanie o tym nie jest w interesie wielu sprzedawców - szczególnie tych, którzy w swoich magazynach posiadają jeszcze platformy nie posiadające światła wstecznego.

Wniosek jest jeden: wybierając hak holowniczy do samochodu lepiej zamówić do niego wiązkę z gniazdem 13 biegunowym, aby uniknąć problemu niezgodności gniazda przy haku z typem instalacji bagażnika rowerowego i faktem, że zgodnie z najnowszymi przepisami prawa wszystkie one muszą być wyposażone w sprawne światło cofania.

Z holowniczym pozdrowieniem,
Team DobreHaki.pl

Komentarze (3)
eh 24-04-2018 19:19:33
Prawo nie może działać wstecz. Jeśli mam w aucie zamontowany hak z gniazdem 7-pinowym, a bagażnik na hak zakupiłem przed wejściem w życie cytowanego rozporządzenia, to policja nie może mnie ukarać.
ehh 08-07-2018 22:22:27
a wozisz ze sobą FV zakupu pojazdu i bagażnika, żeby dochodzić swoich praw na miejscu? Bo jeżeli nie to lepiej odnajdź te dokumenty bo może przydadzą Ci się sądzie - o ile nie rozpatrzą twojej sprawy zaocznie.
Odpowiedź sklepu:Szkoda oceni rzeczoznawca na podstawie cen rynkowych. Raczej nie trzeba wozić dowodu zakupu.
Robert 28-03-2019 7:07:55
Za hak z 7 pionowym złączem,może i nie ma prawa cię ukarać, ale platforma rowerowa nie podlega rejestracji i za to już możesz dostać mandat.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń