Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy a uciąg. Podstawowe informacje, ile nasz samochód może przewieźć na haku.

Wyszukaj hak

Kontakt

 • DOBREHAKI.PL
  al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:info@dobrehaki.pl
 • Telefon:14 689 1105
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Hak holowniczy a uciąg. Podstawowe informacje, ile nasz samochód może przewieźć na haku.

Data dodania: 09-08-2019
Pewność, że Twój samochód może legalnie holować wymaganą pojemność, ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. Niedopasowanie ciężaru samochodu i przyczepy kempingowej to nie tylko łatwy sposób na uzyskanie grzywny i punktów karnych, ale może również zagrozić życiu i bezpieczeństwu innych osób.

Bez wątpienia myślisz: „Co oznacza masa własna?”, „Co to jest numer identyfikacyjny pojazdu?” I „Jak mogę się upewnić, że pojazd ciągnący poradzi sobie z obciążeniem?” Aby pomóc w bezpiecznym holowaniu, przygotowaliśmy ten kompletny przewodnik. Zawiera on wszystkie wskazówki dotyczące holowania przyczep kempingowych, które pozwolą Ci holować przyczepę kempingową w krótkim czasie.
 

Zdolność samochodu do holowania na haku holowniczym - żargon holowniczy

Zanim zaczniemy zapoznawać się z możliwościami holowania Twojego samochodu, uważamy, że ważne jest wyjaśnienie żargonu holowniczego, na który możesz natknąć się podczas czytania tego artykułu. Jeśli chcesz, wróć do tej listy w dalszej części artykułu.
 • Masa własna (masa własna), odnosi się to do masy samochodu bez pasażerów lub bagażu.
 • Masa całkowita pojazdu, jest to całkowita maksymalna masa pojazdu.
 • Waga brutto, jest to całkowita maksymalna waga pojazdu plus przyczepa kempingowa plus ładunek.
 • Tabliczka VIN, to tabliczka identyfikacyjna pojazdu. Tabliczka VIN znajduje się zwykle pod maską.
Jak znaleźć maksymalny uciąg samochodu?
Maksymalny uciąg każdego samochodu ustala producent pojazdu. Informacje te można znaleźć, czytając tablicę identyfikacyjną pojazdu (tabliczka VIN). Twoja tabliczka VIN będzie umieszczona pod maską samochodu lub na słupku drzwi. 

Po znalezieniu tablicy VIN zobaczysz 4 linie liczb. Będzie wyglądać to, jak poniżej:
Pierwsza linia - 2500 kg - masa całkowita pojazdu
Druga linia - 4800 kg - masa uciągu brutto
Trzecia linia - 1250 kg - Maksymalne obciążenie przedniej osi
Czwarta linia - 1300 kg - Maksymalne obciążenie tylnej osi

Pierwsza linia to masa całkowita pojazdu (GVW). Jest to całkowita maksymalna masa pojazdu. Nie ładuj samochodu powyżej tej wagi. Druga linia to masa brutto pociągu (GTW). Jest to całkowita maksymalna waga pojazdu plus przyczepa kempingowa plus ładunek. Nie ładuj samochodu i przyczepy / przyczepy kempingowej ponad ciężar.

Aby znaleźć maksymalną zdolność holowania pojazdu, wystarczy odjąć masę całkowitą pojazdu (pierwsza linia) od masy brutto pociągu (druga linia). W tym przypadku odejmujemy 2500 kg od 4800 kg. Maksymalna uciąg tego pojazdu wynosi 2300 kg. Jest to absolutna maksymalna waga, jaką może ciągnąć Twój pojazd.

Uwaga: Jeśli waga w pierwszej i drugiej linii jest identyczna lub linia 2 nie zawiera wartości, to twoja zdolność holowania wynosi zero kg. Oznacza to, że twój samochód nie jest w stanie holować.

Nasza rekomendacja jest taka, że ​​jeśli nie jesteś doświadczonym "karawaniarzem", holowana przyczepa nie powinna być cięższa niż 85% masy własnej samochodu. Masę własną samochodu można znaleźć:
 • W instrukcji obsługi
 • Na tabliczce znamionowej na drzwiach
 • Na dowodzie rejestracyjnym
Masa własna to masa samochodu bez pasażerów lub bagażu. Aby znaleźć zdolność holowania przyczepy kempingowej, wystarczy dowiedzieć się, ile wynosi 85% masy własnej samochodu. W tym przypadku masa własna naszego samochodu wynosi 2000 kg. 85% z 2000 kg to 1700 kg. Dlatego możemy holować przyczepę kempingową, która waży maksymalnie 1700 kg po pełnym załadowaniu.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń