Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy bez kuli (końcówki) - gdzie szukać nowej?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Hak holowniczy bez kuli (końcówki) - gdzie szukać nowej?

Data dodania: 04-05-2017

Zakładamy, że skoro trafiliście do nas i na ten właśnie wpis, to szukacie brakującej końcówki haka. Czy można ją gdzieś dokupić? W wielu przypadkach, tak, lecz - powiedzmy sobie otwarcie - nie we wszystkich. Nie zawsze też jest to opłacalne, a czasami oczekiwanie na brakującą kulę trwa tygodniami, a nawet miesiącami. O pomoc najlepiej poprosić autoryzowany punktu sprzedaży haków holowniczych. Jego pracownicy powinni wiedzieć, do których drzwi zapukać, by Wam pomóc. Szukanie brakującej kuli na własną rękę, np. w internecie lub na szrotach, może zakończyć się zmarnowanymi pieniędzmi oraz czasem.

Dobór brakującej odkuwki

Z dokupieniem odpowiedniej odkuwki (kuli flanszowej) nie powinniście mieć większego problemu - produkowane są one bowiem w oparciu o standardowe parametry. Wystarczy zmierzyć rozstaw oraz średnicę otworów, a odpowiednie dane podać sprzedawcy. Standardowa kula kuta na dwie śruby mocowana jest do belki śrubami "szesnastkami", zaś rozstaw otworów w tym przypadku wynosi 90mm. Kula na cztery otwory mocowana jest śrubami w rozmiarze M12. Rozstaw otworów wynosi: 83x56mm.

kula flanszowa na dwie śruby kula flanszowa na cztery śuby

Dobór brakującej kuli typu "łabędzia szyja"

Z doborem zagubionej, skradzionej bądź uszkodzonej kuli przykręcanej lub automatycznej też nie powinno być większego problemu. Jest jednak jeden warunek: musimy znać numer katalogowy zamontowanego w naszym pojeździe haka. Znajdziemy go na tabliczce znamionowej, która najczęściej umieszczana jest na belce montażowej haka lub uchwycie gniazdka. Jeśli macie problem ze zidentyfikowaniem producenta oraz numeru katalogowego, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie fotografii tabliczki i przesłanie jej (np. drogą mailową) do odpowiedniego punktu handlowego.

tabliczka znamionowa haka 1tabliczka znamionowa haka2

Bez większych trudności da się zdobyć kulę przykręcaną/automatyczną do haków takich producentów, jak Steinhof, Auto-Hak, Hak-Pol Imioła oraz Brink. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy mimo obecności tabliczki znamionowej na haku, jest to niemożliwe. Problem pojawia się m.in. w przypadku haków wycofanych z produkcji. Poza tym niektórzy producenci, np. Westfalia, nie sprzedają kul do haków w wersji przykręcanej.

brink kula haka

 

Brak/nieczytelność tabliczki znamionowej

A co w sytuacji, gdy na naszym haku nie ma żadnego oznaczenia lub nie da się z istniejącej tabliczki odczytać żadnych informacji? I tutaj pojawiają się "schody"! Kule typu "łabędzia szyja" są przez producentów profilowane pod konkretny model pojazdu, a każdy z nich stosuje inne średnice, rozstawy otworów oraz sposoby montażu. W większości przypadków zakup przypadkowej kuli skończy się problemem w jej zamontowaniu. W takich sytuacjach radzimy rozważyć zakup kompletnego haka, gdyż dobranie odpowiedniej kuli do belki niewiadomego pochodzenia graniczy z cudem.

Kiedy nie opłaca się dokupować brakującej kuli?

Dodajmy, że czasami lepszym rozwiązaniem niż zakup kuli, jest wymiana całego haka. Bywa, głównie w przypadku niektórych modeli haków zagranicznych, iż koszt ściągnięcia do Polski odpowiedniej kuli przekracza cenę całego dostępnego na rynku zestawu. Niejednokrotnie czas oczekiwania na taką kulę wynosi kilkanaście tygodni! Wymienić cały zestaw radzimy również wtedy, gdy belka lub uchwyty montażowe w starym haku są mocno skorodowane.

Pozdrawiamy!
Team DobreHaki.pl

Komentarze (1)
Lechu 13-05-2019 19:19:24
Pomocne, dzięki :)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń