Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy bez tabliczki znamionowej. Co robić?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Hak holowniczy bez tabliczki znamionowej. Co robić?

Data dodania: 04-05-2017

Z tabliczką znamionową naszego haka holowniczego nawet po wielu latach jego użytkowania nie powinno się stać nic złego. W sporadycznych jednak przypadkach może ona ulec uszkodzeniu, odpaść lub stać się nieczytelna. Czy trzeba się tym faktem przejmować? Okazuje się, że tak! W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego, oraz co z tym "fantem" zrobić.

brak-tabliczki-znamionowej-haka-b

Brak tabliczki znamionowej. Kogo powinien ten temat interesować?

Temat powinien zainteresować: 
A. Tych, którzy chcą przejść pozytywnie przegląd swojego pojazdu; 
B. Osoby planujące (lub te, które już to zrobiły) zakup haka z rynku wtórnego, ponieważ na tzw. używkach często brakuje odpowiednich oznaczeń; 
C. Osoby chcące dobrać do swojego haka kulę (końcówkę), która z różnych przyczyn została utracona.  

 

Czy brak tabliczki znamionowej na haku to poważny problem? 

W takiej sytuacji nasz pojazd może nie przejść okresowego przeglądu technicznego. Na stacji diagnostycznej (gdzie przeglądy to nie tylko "sztuka dla sztuki") brak odpowiedniego oznaczenia na haku z całą pewnością zostanie zasygnalizowany. Diagnosta powinien bowiem sprawdzić, czy zaczep posiada homologację i czy został poprawnie zamontowany. Oznaczenie homologacji znajduje się właśnie na nabitej na hak tabliczce znamionowej (ewentualnie na specjalnej naklejce). 

Po drugie, bez tabliczki homologacji będzie bardzo trudno dobrać utraconą kulę haka. Kule produkowane są pod konkretny pojazd i przez różnych producentów stosujących różne systemu montażu. Informacje m.in. o tym, kto jest producentem i jaki numer katalogowy ma nasz hak, znajdziemy na tabliczce znamionowej.

 

Co znajduje się na tabliczce znamionowej haka holowniczego?

Każdy dobrej jakości hak holowniczy powinien posiadać tabliczkę znamionową z odpowiednimi oznaczeniami. Znajdziemy na niej informacje dotyczącą producenta haka, nr uzyskanej homologacji lub certyfikatu, nr katalogowy, oraz liczby określające takie parametry jak, maksymalny uciąg oraz nacisk pionowy. Brak tabliczki znamionowej haka. Co zrobić? 

Jeśli posiadamy dowód zakupu zamontowanego w naszym pojeździe haka, możemy zwrócić się o pomoc do dystrybutora, u którego dokonaliśmy zakupów, lub bezpośrednio do producenta. W takim przypadku nie powinniśmy mieć problemów ze zdobyciem duplikatu tabliczki znamionowej. 

A co jeśli nie posiadamy paragonu lub faktury? W internecie można zdobyć wszystko, w tym również tabliczki znamionowe haków holowniczych (oryginalne lub podrabiane). Niektórzy na forach internetowych radzą zaopatrzyć się w taką tabliczkę i umieścić ją na swoim haku. Taki hak na 99 procent przejdzie przegląd, mimo to takiego rozwiązania NIE POLECAMY!  Dlaczego? W razie poważnego wypadku policja może zlecić ekspertyzę naszego zaczepu. Jeśli okaże się, że coś było z nim "kombinowane", możemy mieć poważne problemy. 

W Internecie znajdziemy też informacje, że duplikat tabliczki znamionowej haka da się zdobyć - udając się do odpowiednich organów. Nie jest to jednak prawdą. Zasięgnęliśmy opinii w tej sprawie w Wydziale Transportu i Komunikacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Oto odpowiedź, jaką uzyskaliśmy:  
brak-tabliczki-znamionowej-haka

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zdemontowanie starego zaczepu i zakupienie nowego. 

Z pozdrowieniami, 
DobreHaki.pl
 
Komentarze (1)
onkel 23-05-2021 10:10:55
W razie poważnego wypadku policja może zlecić ekspertyzę naszego zaczepu. Jeśli okaże się, że coś było z nim "kombinowane", możemy mieć poważne problemy. Jeżeli diagnosta na przeglądzie stwierdzi że wszystko jest dobrze zamontowane to on bierze na klatę ewentualne problemy, a tabliczka może odpaść z czasem.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń