Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy - czy można z nim jeździć, czy kulę haka trzeba demontować?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Hak holowniczy - czy można z nim jeździć, czy kulę haka trzeba demontować?

Data dodania: 04-05-2017

W Polsce można jeździć z kulą haka bez względu na to, czy jest ona użytkowana, czy nie. Nie ma tu znaczenia typ kuli - czy jest to kula zespolona na stałe z belką, kula przykręcana czy wypinana. Przepisy zabraniają jedynie poruszać się po drogach z kulą zaczepu, która ogranicza widoczność tablicy rejestracyjnej lub świateł przeciwmgłowych.

Gdzie można, a gdzie nie można podróżować z podpiętą kulą haka? 

W innych krajach wygląda to nieco inaczej.  Np. w Niemczech lub Austrii nie wolno podróżować z podpiętą kulą, gdy istnieje możliwość jej demontażu i jest ona nieużytkowana (niczego na niej nie holujemy / nie mamy na niej zapiętej platformy do przewozu rowerów). W przypadku kuli haka zamontowanej na stałe (nie ma możliwości jej demontażu, bo jest zespolona na stałe z belką) kierowca powinien założyć na kulę haka "kapturek" w kolorze czerwonym. Dodajmy, że wg aktualnych przepisów unijnych wszystkie nowo zamontowane haki powinny mieć możliwość demontażu kuli. Haki stałe zamontowane przed wprowadzeniem tych przepisów są również legalne.

Podróżowanie z kulą haka a przepisy Konwencji Wiedeńskiej

Kierowców z Polski chronią przepisy tzw. Konwencji Wiedeńskiej. Obowiązuje ona na trenie ponad 60 krajów (w tym wszystkich unijnych). W oparciu o nią możemy poruszać się po terenie państw sygnatariuszy z wyposażeniem obowiązującym na terenie kraju, w którym pojazd został zarejestrowany. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku złamania przez nas przepisów, np. niemieckich, samo powołanie się na tę konwencję nie uchroni nas przed otrzymaniem mandatu. W oparciu jednak o wspomniane przepisy, będziemy mogli się od niego odwołać i uzyskać zwrot zapłaconej kary. Jeśli chcemy uniknąć komplikacji związanych z wypełnianiem czasochłonnych formalności, lepiej stosować się do przepisów obowiązujących na terenie danego kraju.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń