Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Hak holowniczy - jak go samodzielnie zamontować bez pomocy mechanika?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Hak holowniczy - jak go samodzielnie zamontować bez pomocy mechanika?

Data dodania: 11-04-2019
Haki holownicze produkowane zawsze w oparciu o specyfikę pojazdu, na podstawie punktów montażowych i danych dotyczących załadunku oficjalnych producentów samochodów. Z tego powodu haki holownicze są zawsze odpowiednie do montażu na podwoziu każdego samochodu. Proces instalacji jest szczegółowo opisany w instrukcjach instalacji dostarczanych z każdym hakiem holowniczym. Zawsze ściśle przestrzegaj planu montażu krok po kroku opisanego w instrukcji, jeśli chcesz zamontować hak samodzielnie. 
 

Demontaż zderzaka

Proces montażu haka holowniczego prawie zawsze zaczyna się od demontażu tylnego zderzaka. Instrukcja instalacji prawie zawsze podaje dokładną lokalizację punktów mocowania tylnego zderzaka. Należy pamiętać, że zderzak może spaść i ulec uszkodzeniu podczas odkręcania mocowań. Dlatego upewnij się, że tylny zderzak jest prawidłowo podparty, aby nie spadł. WD40 może być bardzo pomocny przy demontażu zderzaka. Można natryskiwać ten hydrofobowy spray na punkty mocowania, co pozwala na bardziej płynne zsuwanie się zderzaka z mocowania. Po rozmontowaniu tylnego zderzaka najlepiej jest umieścić go na stabilnym stojaku. Pozwoli to ponownie zapobiec uszkodzeniom i zapewnia stabilność zderzaka w dalszym ciągu wymaga leczenia przy montażu haka holowniczego.
 

Wycięcie zderzaka

W większości przypadków udaje się producentom wyprodukować hak holowniczy o odpowiednim dopasowaniu do tylnego zderzaka. Jednak czasami okazuje się to niemożliwe i trzeba wyciąć kawałek zderzaka, aby zrobić miejsce na belkę lub stworzyć otwór wielkości piłki. W takich przypadkach warto zobaczyć na naklejkę na zderzak, która pokazuje dokładne wymiary wymaganego wycięcia. Ta naklejka na zderzak może być umieszczona na wewnętrznej stronie tylnego zderzaka. Instrukcje dotyczące rozmieszczenia można znaleźć w instrukcji instalacji i / lub na naklejce. Zawsze upewnij się, że wycięcie zderzaka jest starannie wykończone. Można to osiągnąć za pomocą piły z drobnymi zębami i ochrony przed przecięciem piły za pomocą taśmy.
 

Montaż belki haka holowniczego

Belka haka musi być przymocowana do różnych punktów pod samochodem za pomocą śrub. Lokalizacje tych punktów określa producent samochodu. W związku z tym poprzeczka jest wyposażona w płyty boczne specyficzne dla pojazdu. Mocowanie tych płyt bocznych do podwozia różni się w zależności od typu samochodu, ze względu na umiejscowienie i liczbę punktów mocowania.

Zdejmij gumowe osłony. Przed umieszczeniem belki należy najpierw wykonać szczegółowe sprawdzenie części. W celu ochrony gwintu punktów mocowania podczas procesu powlekania są one uszczelnione gumowymi osłonami. Najlepiej je usunąć przed instalacją.  Aby zagwarantować dobrą i długotrwałą instalację, ważne jest, aby prawidłowo oczyścić powierzchnie poprzeczki, które stykają się z podwoziem samochodu. Powierzchnie te powinny być wolne od brudu, korozji i powłok, za pomocą skrobaka lub łopatki.

Może się zdarzyć, że będziesz musiał wywiercić dodatkowy otwór w belce haka. Aby zapobiec korozji, wymagana jest dodatkowa obróbka tych otworów. Obróbka ta polega na odkurzaniu i rozpylaniu otworu, wyszlifowaniu go oraz nałożeniu preparatów przeciwkorozyjnych. Początkowo dokręć śruby, które mocują belkę ręcznie. Daje to możliwość nieznacznego przesunięcia całej belki i pchnięcia jej we właściwe miejsce.
 

Instalacja kuli haka holowniczego

Przestrzeganie kroków zawartych w instrukcji instalacji jest kluczowe podczas instalacji kuli haka holowniczego. Tylko wtedy możemy mieć pewność bezpiecznej konstrukcji. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że instalacja kuli haka będzie zawsze ostatnim krokiem i dlatego będzie miała miejsce dopiero po umieszczeniu zderzaka na swoim miejscu. 


Kontrola sprawności haka holowniczego

Po zainstalowaniu haka holowniczego należy jeszcze wykonać kilka kontroli. Najpierw sprawdź, czy rzeczywiście użyto wszystkich materiałów mocujących. Następnie sprawdź, czy instalacja została zakończona bez luzu. Jeśli oba zostały uznane za prawidłowe, przetestuj działanie haka holowniczego, jeśli zainstalowałeś system odkręcany lub wypinany. Na koniec sprawdź, czy gniazdo można rzeczywiście złożyć za zderzakiem. Pierwsze kilka razy ruch ten może być męczący. W takim przypadku zastosowanie niektórych WD40 może pomóc. Jeśli wszystko działa sprawnie, już możesz cieszyć się posiadaniem haka holowniczego w swoim samochodzie! Szerokości! 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń