Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Jak odczytać parametry w danych technicznych haka holowniczego?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Jak odczytać parametry w danych technicznych haka holowniczego?

Data dodania: 12-02-2019

Każde narzędzie i urządzenie ma swoją granicę wytrzymałości, której przekroczenie powoduje jego uszkodzenie. Również hak holowniczy posiada pewne ograniczenia określone przez konstruktora i producenta dla bezpiecznego i niezawodnego jego stosowania. Jakie są parametry haka holowniczego?

Parametry haka holowniczego - uciąg haka holowniczego

Pierwszym parametrem haka holowniczego jest jego uciąg. Wartość określonego typu dostosowana jest do najmocniejszej wersji silnikowej samochodu w którym hak jest montowany.  Uciąg haka może mieć wartość zerową, jeżeli jest to model przeznaczony tylko dla przewożenia bagażników. Natomiast maksymalna wartość uciągu jaka widnieje w homologacji haka holowniczego to 3 500 kg. Parametr ten dostosowany jest również do uprawnień przepisów ruchu drogowego, które dopuszczają ciągnięcie przyczepy prawem jazdy kategorii E o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t.

Obciążenie pionowe haka holowniczego - nacisk pionowy

Drugą wartością ograniczającą możliwości haka holowniczego jest jego nacisk pionowy. Minimalna wartość nacisku pionowego dla haków wynosi 50 kg. Maksymalna wartość nacisku pionowego oferują kule flanszowe - 200 kg. Parametr ten ma znaczenie podczas obciążenia haka holowniczego bagażnikiem rowerowym oraz w proporcjonalnym rozmieszczeniu ładunku na przyczepie samochodowej. Największe platformy rowerowe mają ciężar 20 kg, a obciążone rowerami mogą ważyć nawet 90 kg, dlatego wymagają haka z większymi możliwościami nacisku pionowego.

Siła D jako parametr haka holowniczego

Ostatnią wartością określającą możliwości haka holowniczego jest siła D. Zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona jeden niuton to siła niezbędna do przyspieszenia masy 1 kg o jeden metr na sekundę do kwadratu, czyli 1 N = 1 kg•m/s². Siłę tę obliczamy stosując wzór:

Wzór obliczania siły D haka holowniczego

Siła D haka holowniczego mieści się w wartościach od 5,15 kN do 17 kN.

Informacje o parametrach haka holowniczego zawarte są w instrukcji montażu dołączanej do każdego egzemplarza zaczepu, zawarte są również w dokumencie homologacji oraz na tabliczce znamionowej.

Trzeba stosować się do określonych przez producenta wartości uciągu oraz nacisku pionowego, gdyż przekroczenie tych parametrów grozi w najlepszych okolicznościach uszkodzeniem urządzenia, w skrajnych sytuacjach do zagrożenia bezpieczeństwa i życia użytkowników ruchu drogowego.

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń