Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Krótki ale treściwy poradnik, jak podłączyć przyczepę z hakiem holowniczym zamontowanym w naszym samochodzie.

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Krótki ale treściwy poradnik, jak podłączyć przyczepę z hakiem holowniczym zamontowanym w naszym samochodzie.

Data dodania: 15-10-2019

Choć sprawa często wydaje się prosta, może okazać się niełatwym zadaniem. Chodzi o zapięcie i odpięcie przyczepy samochodowej do haka holowniczego. Wielu z nas nigdy tego nie robiło i nie miało okazji poćwiczyć (na przykład na kursie), dlatego podpowiem w jaki sposób poprawnie i zgodnie z procedurą szkoły jazdy sprzęgnąć przyczepę z samochodem oraz po jeździe ją rozsprzęgnąć.

Aby bezpiecznie poruszać się z przyczepą samochodową musimy ją poprawnie zamocować na haku holowniczym. Wszelkie błędy mogą prowadzić do rozłączenia się przyczepy od samochodu, co grozi tragicznymi w skutkach zdarzeniami. Dlatego poprawne wykonanie wszystkich punktów przedstawionych poniżej ułatwi nam zapięcie przyczepy oraz będzie miało wpływ na prawidłowe holowanie.

Co prawda na egzaminie na prawo jazdy kategorii E mamy ograniczony czas wykonania sprzęgnięcia oraz rozsprzęgnięcia, ale dla nas czas nie ma tak dużego znaczenia i możemy tę czynność wykonać spokojnie, nie spiesząc się i zawracając uwagę na wszystkie wykonane kroki, które, gdy będą już przećwiczone, wykonamy sprawnie i w krótkim czasie.

Jak podłączyć przyczepę na hak holowniczy?

Aby zapiąć przyczepę musimy przede wszystkim prawidłowo podjechać samochodem. Ponieważ nigdy nie podjedziemy idealnie musimy przyczepę przyciągnąć, tak aby było możliwe nasadzenie zaczepu przyczepy na kulę haka holowniczego. Ustawienie przyczepy może sprawiać trudność szczególnie na nierównej nawierzchni i przyczepy pod obciążeniem, musimy jednak sobie z tym jakoś poradzić gdyż inaczej nie zapniemy przyczepy. Warto zwrócić uwagę na otwarcie zaczepu przyczepy.

Jeśli zaczep jest zamknięty należy go otworzyć przez pociągnięcie dźwigni do góry. Przed zapięciem przyczepy na kulę haka zakładamy linkę zabezpieczającą. Jeśli już ustawiliśmy odpowiednio otwarty zaczep przyczepy nad kulą haka holowniczego należy wkręcić śrubę koła podporowego tak, aby zaczep przyczepy zamknął się na kuli haka.

Zamknięcie zaczepu na kuli haka holowniczego.

Jeśli czynność wykonaliśmy prawidłowo dźwignia zaczepu powinna zamknąć zaczep na kuli haka (sprawdzić należy, czy czasza zaczepu kulowego obejmuje całą kulę haka). Dźwignię należy dodatkowo zacisnąć ręcznie i sprawdzić wskaźnik zamknięcia. Jeśli na zaczepie widnieje "+" zaczep jest prawidłowo zamocowany i zamknięty. W dalszej kolejności podnosimy koło podporowe. W tym celu odkręcamy uchwyt mocujący rurę koła i podnosimy je maksymalnie do góry.

Zabezpieczamy koło odpowiednio je przykręcając. Oświetlenie przyczepy aktywujemy poprzez wciśnięcie wtyczki instalacji przyczepy w gniazdo samochodowe.Przewody elektryczne i przewody hamulcowe należy podłączyć w taki sposób, aby nie dotykały drogi, a w czasie jazdy nie uległy zerwaniu lub rozłączeniu. Następnie luzujemy hamulec, wyciągamy kliny spod kół samochodu. Warto również przed wyruszeniem w trasę sprawdzić poprawność działania świateł przyczepy oraz ciśnienie w oponach. Ostatnia bardzo ważna sprawa to zabezpieczenie ładunku, zamocowanie plandeki i możemy ruszać.

Rozsprzęganie przyczepy samochodowej od pojazdu.

Aby bezpiecznie i swobodnie odpiąć przyczepę od samochodu musimy zaciągnąć hamulec awaryjny samochodu i najlepiej wyłączyć silnik. W dalszej kolejności zaciągamy hamulec ręczny przyczepy jeśli jest w taki wyposażona oraz podkładamy kliny pod koła. Następnie odpinany wtyczkę gniazda elektrycznego i wkładamy ją w uchwyt w przyczepie.

Musimy w dalszej kolejności poluzować uchwyt koła podporowego i obniżyć koło maksymalnie do dołu. Unieruchamiamy koło poprzez dokręcenie dźwigni. Kolejno otwieramy zaczep poprzez pociągnięcie uchwytu do góry i wykręcamy śrubę koła podporowego. Zaczep unosi się nad hak holowniczy, wtedy to ściągamy linkę zabezpieczającą i przyczepę mamy rozsprzęgniętą. Możemy swobodnie odjechać samochodem.

Warto przećwiczyć wyżej wymienione czynności aby dojść do wprawy w sprawnym zapinaniu i odpinaniu przyczepy samochodowej do haka holowniczego naszego samochodu. Wszelkie przesłanki o nieprawidłowym lub niepełnym połączeniu przyczepy z samochodem należy usunąć i poprawić. Również zużyta kula lub zaczep eliminują zestaw z eksploatacji.

Zwracajmy uwagę na prawidłowe połączenie przyczepy z samochodem, aby nie narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Mam nadzieję, że artykuł pomoże wam wykonać pierwsze kroki. Podzielcie się swoimi doświadczeniami związanymi z tym tematem w komentarzach. 

Komentarze (1)
Piorun 10-06-2021 18:18:08
Okresowo smarujemy smarem kule haka.Bywa tak,ze rdza robi swoje.Kolpak na kule haka i troszku smary pomoze.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń