Zamknij [X]
Strona główna » Montaże » Kto może zamontować hak holowniczy? Czy hak można zamontować samodzielnie, czy musi to zrobić mechanik?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Kto może zamontować hak holowniczy? Czy hak można zamontować samodzielnie, czy musi to zrobić mechanik?

Data dodania: 04-05-2017

Jeśli dokonałeś już zakupu haka holowniczego, teraz czas na jego montaż! Kto może się tego zadania podjąć? Teoretycznie każdy! Do zarejestrowania haka nie jest bowiem potrzebne zaświadczenie wystawione przez montażystę prowadzącego działalność gospodarczą. Po odpowiedni dokument uprawniający do zarejestrowania haka należy się udać tam, gdzie dokonujemy okresowego przeglądu pojazdu, czyli na stację diagnostyczną. Samego diagnostę będzie interesowało jedynie, czy nasz zaczep został właściwie zamontowany, a nie to, gdzie zostało to zrobione. Warto w tym miejscu dodać, że nieodłącznym elementem zaczepu holowniczego jest wiązka elektryczna. Ona również musi zostać poprawnie zainstalowana - bez tego nasz hak nie przejdzie przeglądu.

Czy samodzielny montaż haka holowniczego jest prosty?

Jeśli masz, gdzie to zrobić oraz odpowiednie narzędzia i umiejętności, montażu haka holowniczego możesz dokonać samodzielnie. Nie zawsze jednak jest to zadanie tak proste, jak się wydaje. Dlaczego? Do montażu większości haków holowniczych konieczny jest demontaż tylnego zderzaka oraz jego podcięcie. Bez odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności można doprowadzić do uszkodzenia elementów mocujących. Niewłaściwy demontaż zderzaka może poskutkować trudnościami z ponownym, poprawnym jego zamontowaniem. Niedoświadczonym montażystom nierzadko zdarzają się błędy podczas wykonywania podcięcia zderzaka. W rezultacie może to rzutować na ostateczny wygląd naszego pojazdu. Niektóre haki wymagają wykonania dodatkowych otworów montażowych. Bez odpowiednich narzędzi (np. wiertarka, wiertła stożkowe, gwintowniki, łamane klucze z grzechotką, kompresor do przedmuchiwania otworów) zadanie to może się okazać bardzo trudne. Dodatkowych trudności nastręczyć mogą skorodowane podłużnice oraz w niektórych przypadkach konieczność demontażu niektórych elementów wydechu. W przypadku samochodów z instalacją LPG (gdzie często korek wlewu wmontowany jest w zderzak), konieczna może być wizyta w specjalistycznym serwisie. Jeśli chodzi o montaż wiązek elektrycznych, wymagane jest często ciągnięcie przewodów do przedniej części pojazdu (celem podpięcia stałego zasilania lub wpięcia się w magistralę CAN) oraz użycie odpowiednich mierników (np. w celu zmierzenia skoków napięcia oświetlenia PWM). Całość operacji w większości przypadków trudno wykonać bez podnośnika kolumnowego, garażu z kanałem i nierzadko pomocy drugiej osoby.

Jakie narzędzia są potrzebne do samodzielnego zamontowania haka holowniczego oraz wiązki??

- Wiertarka
- Wkrętarka
- Klucze łamane z grzechotką
- Zestaw wierteł do metalu (w tym wiertła stożkowe)
- Wyrzynarka/brzeszczot
- Zestaw gwintowników
- Kompresor do przedmuchiwania otworów
- Młotek
- Kombinerki
- Elektroniczny miernik napięcia
- Lutownica
- Tester gniazda wiązki elektrycznej
- Kleszcze do zarabiania instalacji

Montaż haka holowniczego – na jakie trudności trzeba się przygotować?

- Konieczność demontażu zderzaka (nieumiejętny jego demontaż może poskutkować uszkodzeniem uchwytów mocujących; dodatkowe trudności możemy napotkać w samochodach z instalacją LPG, gdzie korek wlewu gazu jest wmontowany w zderzak)
- Konieczność wykonania podcięcia zderzaka (źle wykonane podcięcie zderzaka będzie rzutować na ostateczny wygląd pojazdu)
- Konieczność demontażu niektórych elementów wydechu (sporadyczne przypadki)
- Niektóre wiązki elektryczne wymagają ciągnięcia przewodów do samego przodu pojazdu i wpięcia się w skrzynkę z bezpiecznikami
- Konieczność wykonania dodatkowych otworów montażowych (niektóre modele samochodów)
- Trudności montażowe mogą wyniknąć w związku z korozją podłużnic, gdzie zwykle montowane są uchwyty haka
- Niepoprawny montaż wiązki może doprowadzić do uszkodzenia modułu haka lub elektryki pojazdu.

Team Dobre Haki
Pozdrawiamy!
Komentarze (1)
adamus 26-06-2018 13:13:23
jak poradzić sobie z demontażem zderzaka? mam instalację LPG....

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Montaże
Zadzwoń