Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Kupiłem hak holowniczy. Czy wystarczy wiązka uniwersalna?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Kupiłem hak holowniczy. Czy wystarczy wiązka uniwersalna?

Data dodania: 27-09-2019

Do montażu haka holowniczego potrzebna jest wiązka elektryczna, która zapewni zasilanie holowanej przyczepie, czy bagażnikowi na rowery z własną tablicą świetlną. Wiązki uniwersalne są bardzo dobrym rozwiązaniem, na pewno są tańsze niż wiązki do haków dedykowane. Przy poprawnym montażu będą bardzo dobrze spełniać swoją rolę przez lata użytkowania. Wiązki uniwersalne dzielą się na te proste i te z modułem elektronicznym.

Kiedy wiązka haka musi być z modułem?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania elektroniki samochodu. Jeśli samochód posiada system sprawdzania sprawności żarówek Check-Control lub ma magistralę Can-Bus to moduł elektroniczny będzie niezbędny. Starsze auta nie wymagają takiego modułu, również większość samochodów japońskich działa na zwykłej wiązce. Co nie oznacza, że w przypadku młodszego auta nie warto zastosować modułu elektronicznego. Warto, bo producenci samochodów w pogoni za oszczędnościami stosują coraz cieńsze przewody, zdolne do przenoszenia tylko jednej funkcji, czyli zasilania jednej żarówki.

alt

Moduł ma własne zasilanie, a jedynie sygnały zbiera z przewodów samochodu, więc jest to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze. Wykrywa załączenie światła w samochodzie, przekazuje wtedy prąd na odpowiedni pin gniazdka elektrycznego haka, tym samym załącza światło w przyczepie.

Jeśli szukasz tańszych rozwiązań, choć niekoniecznie najłatwiejszych w montażu, wybierz uniwersalną wiązkę elektryczną. Jej instalacja polega na wpięciu się w instalację elektryczną za pomocą szybko złączek lub dolutowaniu się do niej. Dlatego warto powierzyć to zadanie zaufanemu elektrykowi samochodowemu, który szybko i bezbłędnie upora się z zadaniem. Jeśli stawiasz na jakość i zgodność z zaleceniami producenta samochodu wybierz wiązkę haka dedykowaną, kliknij poniżej na markę.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z obsługą sklepu DobreHaki.pl. Sprawdź nasz katalog. Chętnie pomożemy!

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń