Zamknij [X]
Strona główna » Montaże » Montaż haka holowniczego Opel Vectra C

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Montaż haka holowniczego Opel Vectra C

Data dodania: 03-01-2018

Dziś mieliśmy okazję gościć w naszym warsztacie coraz bardziej popularny na naszych drogach model Opla mianowicie mowa o modelu Vectra z serii C. Dzięki zastosowanym mocnym jednostką napędowym diesla, ten model cieszy się sporą popularnością wśród kierowców. Ceny tego auta nieco spadły, więc jest to godna i ciekawa propozycja do rozważenia. Opel który wjechał na nasz warsztat był wyposażony w stary sprawdzony silnik 2.2 DTI, dodatkowo wyposażony w pakiet stylizacyjny GTS. Hak który został przez klienta wybrany pasuje bez problemu do auta mimo pakietu dokładek. Klient po konsultacji zdecydował się na montaż haka w ekonomicznym wariancie O-222. Jest to odkręcany hak firmy Steinhof montowany na dwie śruby. Hak w tym modelu po wykręceniu samej kuli jest dobrze schowany, nie rzuca się w oczy. Wiązkę do kompletu montowaliśmy 7PIN w wersji dedykowanej. Samochód jest genialnie przygotowany pod hak więc szkoda było montować uniwersalne odpowiedniki wiązki.

montaz haka holowniczego opel vectra c

Przygotowania do montażu haka holowniczego Opel Vectra C

Montaż zaczynamy jak zwykle od przygotowania sobie zaczepu kulowego, sprawdzenia śrub przygotowania ich blisko itp. aby zaoszczędzić sobie nerwów i czasu na szukanie śrub czy podkładek. Gdy już mamy wszystko w zasięgu wzorku i ręki przystępujemy do demontażu wnętrza. Zaczynamy od wybebeszenia bagażnika, wyjmujemy wykładzinę oraz demontujemy boczek po lewej stronie pod którym jest płyta REC. Po lewej oraz prawej stronie mamy w bagażniku wyznaczone miejsca otworów które musimy rozwiercić jak widać na zdjęciu poniżej. Tutaj trzeba być maksymalnie precyzyjnym, przyda się wiertło choinkowe. Otwory wykonujemy w taki sposób żeby w środku można było umieścić tulejki dystansowe o których wspomnę poniżej.

montaz haka holowniczego opel vectra c

Lewa strona bagażnika widoczna poniżej ma w tym miejscu naniesioną matę wygłuszającą którą musimy usunąć. Najlepiej grzać ją opalarką i jednocześnie dłutem zdzierać bardzo dobrze schodzi jak się ją podgrzeje. Przynajmniej nam nie pęka i nie rozwarstwia się, utrudniając i wydłużając pracę. Po usunięciu będziemy mieli widok jak na poniższym zdjęciu. i musimy wykonać tą samą czynność rozwiercenia co po prawej stornie.

montaz haka holowniczego opel vectra c

Po wywierceniu i przygotowaniu sobie otworów przechodzimy do wspomnianych powyżej tulejek. Na samym początku zaznaczę, że powinniśmy się uzbroić w cierpliwość i stalowe nerwy przy wkładaniu tych tulejek. Wkładamy w otwory jednocześnie tulejki wraz z śrubami oraz podkładkami. I w tym miejscu musimy zachować szczególna ostrożność niczym saper przy rozminowaniu bomby, gdyż należy uważać aby tulejki nie przewrócić w podłużnicy bo mamy wtedy pozamiatane. Nie dość, że pozbędziemy się tulejki (a brak dodatkowych) to jeszcze może się to odbić później na cichym użytkowaniu auta.

montaz haka holowniczego opel vectra c

Jeśli nam się ta operacja udała to przykręcamy całość do belki. Od spodu samochodu będziemy mieć widoczne śruby które przechodzą na przelot przez podłogę (zdj. poniżej). Teraz całą belkę haka przykładamy i nakręcamy nakrętki. Przyda nam się do pomocy w tym momencie jakaś druga osoba, gdyż całość sporo waży. Wygodniej będzie dokręcać jak nie musimy tego kolosa trzymać. Hak jest naprawdę solidny więc i trochę waży. Po skręceniu wszystkiego oczywiście zgodnie z normami momentu w tabeli która jest w instrukcji montażu, przystępujemy do dokręcenia kuli wraz z uchwytem oraz zamontowanym gniazdem i hak mamy praktycznie zmontowany. Pozostaje montaż wiązki elektrycznej.

alt

Opel Vectra C – samodzielny montaż wiązki elektrycznej haka holowniczego

Montaż wiązki elektrycznej haka rozpoczynam od wykonania otworu w tylnym pasie. Mamy w zestawie oryginalną uszczelkę, wiercimy na odpowiednią średnicę i możemy przewody przepuścić pod podwozie. Uszczelka spełni swoją rolę więc nie musimy się martwić o późniejsze zabrudzenie wnętrza. Przeciągamy przewody przez otwór jak widać na zdjęciu zamieszczonym poniżej. Dokręcamy gniazdo montujemy całość i możemy przenieść się do bagażnika. (drugie zdjęcie poniżej)

montaz haka holowniczego opel vectra c montaz haka holowniczego opel vectra c

Ponieważ jest to wiązka dedykowana do tego modelu jej montaż przebiega dość prosto. Wiązkę dopinamy do instalacji samochodu opaskami które są w komplecie. Dokręcamy masę wiązki do masy (uziemienia) pojazdu, zabezpieczamy całość zgodnie ze schematem instrukcji dołączonej do zestawu. Wpinamy wtyczkę instalacji do złącza REC i wkładamy moduł w wyznaczone złącze. Wszystko czytelnie i przejrzyście opisuje instrukcja. Instalacja będzie testować poprawność łącza, więc sprawdzamy światła i ich poprawność. Jeżeli nic nie pomyliliśmy i wszystko robiliśmy zgodnie z instrukcją to całość powinna działać bez zarzutów ;)

montaz haka holowniczego opel vectra c

Opel Vectra C - samodzielny montaż haka holowniczego

Montaż haka oceniam na przyjemny, wszystko jest idealnie spasowane wiec i montaż haka przebiega bez zakłóceń. Jedyny moment stresujący to przełożenie tulejek przez wiercone otwory o których wspomniałem wcześniej. Tylko to bywa lekko kłopotliwe po za tym montaż jest do wykonania samodzielnie bez żadnych problemów. Trzeba mieć trochę specjalistycznych narzędzi, dobrą wkrętarkę lub wiertarkę, trochę zdolności manualnych i chęci. Przyda się również troszkę wolnego czasu, dla wprawnej osoby jest to ok 2,5 godziny pracy i hak razem z wiązką mamy założony na aucie i gotowy do użytku :)

montaż haka holowniczego Opel Vectra C

Jeśli szukasz haka holowniczego do Vectry lub innego modelu Opla polecam zajrzeć pod ten link: Haki Holownicze Opel gdzie znaleźć możesz szeroki wybór topowych producentów haków holowniczych w tym opisywanego w tym artykule Steinhofa.
Jeżeli masz jakieś pytania co do montażu haka zadaj je w komentarzach.

Komentarze (2)
hipo1983@poczta.onet.pl 06-03-2018 8:08:31
Witam każde nadwozie vectry c ma różne haki, szukam haka do kombi dziękuję
Odpowiedź sklepu:Haków do Vectry C w wersji kombi Ci u nas dostatek, jak mawiał Król Władysław Jagiełło :-) Wystarczy zajrzeć tutaj: https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-opel-vectra-kombi-2003-2008-c-1_1191_1263_1265.html Trzeba pamiętać, że wiązka haka do Vectry C wymaga modułu elektronicznego. Genialna do tego modelu jest oryginalna wiązka, dedykowana, łatwy montaż a w zestawie mamy moduł z logo GM.
Janek 26-06-2018 13:13:08
szukam haka do kombi vectra 2004 wrzucicie mi link ?

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Montaże
Zadzwoń