Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Montaż haka holowniczego - praktyczny poradnik dla początkujących

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Montaż haka holowniczego - praktyczny poradnik dla początkujących

Data dodania: 24-06-2019
Nasze haki holownicze dobierane są do Twoich potrzeb zawsze w oparciu o specyfikę pojazdu, na podstawie punktów montażowych i danych dotyczących załadunku oficjalnych producentów samochodów. Z tego powodu haki holownicze dostępne w naszej ofercie są zawsze odpowiednie do montażu na podwoziu każdego samochodu. Proces instalacji jest szczegółowo opisany w instrukcjach instalacji dostarczanych z każdym hakiem holowniczym. Zawsze ściśle przestrzegajmy planu krok po kroku opisanego w szczegółowej instrukcji. Przygotowaliśmy dla was szczegółowy poradnik, jak krok po kroku zamontować hak holowniczy. 
 

JAK ZAMONTOWAĆ HAK HOLOWNICZY? JAK DO TEGO SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Krok 1 - Demontaż zderzaka
Proces montażu haka holowniczego prawie zawsze zaczyna się od demontażu tylnego zderzaka. Instrukcja instalacji haka holowniczeho prawie zawsze podaje dokładną lokalizację punktów mocowania tylnego zderzaka. Należy pamiętać, że zderzak może spaść i ulec uszkodzeniu podczas odkręcania mocowań. Dlatego upewnij się, że tylny zderzak jest prawidłowo podparty, aby nie spadł. WD40 może być bardzo pomocny przy demontażu zderzaka. Można natryskiwać ten hydrofobowy spray na punkty mocowania, co pozwala na bardziej płynne zsuwanie się zderzaka z mocowania, dbając o to, by nie pojawiły się żadne rysy czy otarcia na zderzaku. Po rozmontowaniu tylnego zderzaka najlepiej jest umieścić go na stabilnym stojaku albo po prostu w bezpiecznym miejscu. Pozwoli to ponownie zapobiec uszkodzeniom i zapewnia stabilność zderzaka przy montażu haka holowniczego.
 
Krok 2 - Wycięcie zderzaka
W większości przypadków udaje się producentom opracować hak holowniczy o odpowiednim dopasowaniu do tylnego zderzaka. Jednak czasami okazuje się to niemożliwe i trzeba wyciąć kawałek zderzaka, aby zrobić miejsce na cały hak holowniczy i kulę. W takich przypadkach w  instrukcji pojawia się informacja, która pokazuje dokładne wymiary wymaganego wycięcia. Także naklejka na zderzak może być umieszczona na wewnętrznej stronie tylnego zderzaka i pozwoli na wiele zaoszczędzonego czasu. Instrukcje dotyczące rozmieszczenia można znaleźć w instrukcji instalacji i / lub na naklejce. Zawsze upewnij się, że wycięcie zderzaka jest starannie wykończone. Można to osiągnąć za pomocą piły z drobnymi zębami i ochroną przed przecięciem piły za pomocą taśmy.

Krok 3 - Instalacja belki haka holowniczego
Belka musi być przymocowana do różnych punktów pod samochodem za pomocą śrub. Lokalizacje tych punktów określa producent samochodu. W związku z tym poprzeczka jest wyposażona w płyty boczne specyficzne dla pojazdu. Mocowanie tych płyt bocznych do podwozia różni się w zależności od typu samochodu, ze względu na umiejscowienie i liczbę punktów mocowania. Postępuj zgodnie z instrukcją instalacji, aby uzyskać właściwe mocowanie i przede wszystkim bezpieczne.

Krok 4 - Zdejmij gumowe osłony
Przed umieszczeniem belki haka holowniczego należy najpierw wykonać szczegółowe sprawdzenie części. W celu ochrony gwintu punktów mocowania podczas procesu powlekania są one uszczelnione gumowymi osłonami. Powinieneś je usunąć przed instalacją.

Krok 5 - Czyszczenie powierzchni
Aby zagwarantować dobrą i długotrwałą instalację, ważne jest, aby prawidłowo oczyścić powierzchnie belki haka, które stykają się z podwoziem samochodu. Powierzchnie te powinny być wolne od brudu, korozji i powłok, można to zrobić za pomocą skrobaka lub łopatki.

Krok 6 - Obróbka otworów wiertniczych
Może się zdarzyć, że będziesz musiał wywiercić dodatkowy otwór w belce haka. Aby zapobiec korozji, wymagana jest dodatkowa obróbka tych otworów. Obróbka następcza polega na odkurzaniu i rozpylaniu otworu oraz nakładaniu substancji antykorozyjnej.

Krok 7 - Uszczelnianie
W kilku modelach samochodów może się zdarzyć, że pręty podwozia zostaną zakryte poprzeczką po instalacji. Dlatego zaleca się uszczelnienie szwów między podwoziem a poprzeczką, aby zapobiec dostaniu się wody. Jakakolwiek woda, która przecieka do obszaru, nie może się wydostać i rdzewieje od spodu podwozia. 

Krok 8 - Dokręcanie
Początkowo dokręć śruby, które mocują belkę haka ręcznie. Daje to możliwość nieznacznego przesunięcia paska i pchnięcia go we właściwe miejsce. Dopiero wtedy można zamocować poprzeczkę z określonymi momentami dokręcania wymienionymi w instrukcji instalacji.

Krok 9 - Samodzielne zainstalowanie
Podczas instalacji, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją instalacji, aby zapewnić bezpieczną konstrukcję. Ważne jest, aby upewnić się, że obie śruby użyte do zamocowania tulei są również umieszczone przez boczne płyty poprzeczki. Tuleję należy również zainstalować z określonymi momentami dokręcania. Można je znaleźć w instrukcji instalacji.

Krok 10 - Instalacja gniazda
Aby zapewnić bezpieczną konstrukcję i możliwe chowanie za zderzakiem, należy ponownie postępować zgodnie z instrukcją instalacji, aby zainstalować gniazdo. 

Krok 11 - Instalacja kuli haka holowniczego
Przestrzeganie kroków zawartych w instrukcji instalacji jest kluczowe podczas instalacji kuli haka. Tylko wtedy możemy zagwarantować bezpieczną konstrukcję. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że instalacja ta będzie zawsze ostatnim krokiem i dlatego będzie miała miejsce dopiero po umieszczeniu zderzaka na swoim miejscu. Sam montaż haka holowniczego to zadanie specjalistyczne.

Krok 12 - Kontrola na koniec
Po zainstalowaniu haka holowniczego należy jeszcze wykonać kilka kontroli. Najpierw sprawdź, czy rzeczywiście użyto wszystkich materiałów mocujących. Następnie sprawdź, czy instalacja została zakończona bez luzu. Jeśli oba zostały uznane za prawidłowe, przetestuj działanie haka holowniczego, jeśli zainstalowałeś system odkręcany lub wypinany. Na koniec sprawdź, czy gniazdo można rzeczywiście złożyć za zderzakiem. Pierwsze kilka razy ruch ten może być męczący. W takim przypadku zastosowanie niektórych WD40 może pomóc.
 
Jeśli szukasz haka holowniczego, a nie wiesz, jaki dokładnie system kuli haka będzie spełniał Twoje potrzeby, albo czy należy w trakcie samodzielnego montażu wykonać podcięcie zderzaka, skontaktuj się z nami telefonicznie albo sprawdź wybrany hak w naszym katalogu haków holowniczych.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń