DobreHaki.pl
 • Znajdź hak holowniczy
 • Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Koszyk - haki holownicze
14 689 1105
info@dobrehaki.pl
Strona główna » Montaże » Montaż wiązki elektrycznej haka holowniczego - krok po kroku

Wyszukaj hak

Kontakt

 • MARTEC - DOBREHAKI.PL
  al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
  NIP: 8733276311
 • E-mail:info@dobrehaki.pl
 • Telefon:14 689 1105
 • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Montaż wiązki elektrycznej haka holowniczego - krok po kroku

Data dodania: 12-05-2020

Instalacja wiązki elektrycznej haka holowniczego to - powiedzmy sobie szczerze - nie jakaś czarna magia! Jest to zadanie, z którym - w wielu przypadkach - powinna sobie poradzić osoba mająca jakiekolwiek pojęcie o elektryce samochodowej. Poniżej kilka informacji na ten temat temat.

INSTALACJA WIĄZKI ELEKTRYCZNEJ HAKA - RÓŻNE SPOSOBY MONTAŻU

Wiązki elektryczne dzielimy na dwie podstawowe grupy: uniwersalne lub dedykowane. Każda może posiadać moduł lub występować w wersji bez-modułowej*. Wiązki obydwu grup będą dobrze spełniały swoją rolę – o ile zostaną właściwie zainstalowane w pojeździe. Zasadniczo różnią się jednak sposobem montażu.

INSTALACJA WIĄZKI UNIWERSALNEJ HAKA HOLOWNICZEGO

Te uniwersalne wymagają z reguły ingerencji w elektrykę samochodu. Najczęściej podłącza się je za pomocą szybkozłączek do przewodów prowadzących do świateł. Zamiennie można też użyć lutownicy – jeśli chcemy, by połączenia były trwalsze. Do dobrej jakości wiązek zazwyczaj dołączane są czytelne instrukcje ułatwiające pracę potencjalnemu montażyście.

alt

INSTALACJA WIĄZKI DEDYKOWANEJ HAKA HOLOWNICZEGO

Wiązki dedykowane z kolei posiadają wtyczki, które pasują do oryginalnych gniazd zainstalowanych przez producentów w samochodach. Większość współczesnych pojazdów jest wstępnie przygotowana do montażu instalacji elektrycznej haków. Wystarczy dokupić wiązkę dedykowaną i wpiąć się jej wtyczkami w odpowiednie, wskazane w instrukcji montażu, miejsca. Bywa, że wiązka dedykowana posiada tylko jedną taką wtyczkę; czasami jest ich więcej.

Zdarzają się sytuacje, gdy montaż wiązki dedykowanej jest nieco bardziej skomplikowany niż jej uniwersalnego "krewniaka". W przypadku niektórych pojazdów (np. tych należących do grupy Volkswagen AG) przewody należy ciągnąć przez całą długość pojazdu - aż do skrzynki z bezpiecznikami. Cała procedura wymaga precyzji oraz sporych umiejętności. Z instalacją takiej wiązki może mieć kłopot ktoś, kto nie ma na tym polu większego doświadczenia. W takim wypadku najlepiej zlecić montaż wykwalifikowanemu elektromechanikowi samochodowemu.

alt

W nowoczesnych samochodach wyposażonych w magistralę CAN po zamontowaniu wiązki wymagana jest jej aktywacja w module sterującym. Wykonuje się ją za pomocą urządzenia diagnostycznego producenta samochodu. Jeśli takowego nie posiadamy, będziemy musieli wybrać się do serwisu.

INSTALACJA WIĄZKI ELEKTRYCZNEJ HAKA - PODSUMOWANIE

Jeśli planujecie samodzielny montaż, warto wcześniej przestudiować jej instrukcję oraz sprawdzić możliwości instalacyjne w naszym pojeździe. Generalnie jednak, poza kilkoma wyjątkami, wiązki produkowane pod konkretne modele samochodów przewyższają te o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Są łatwiejsze w montażu, nie wymagają lutowania, cięcia przewodów i ingerowania w elektrykę pojazdu.

*moduł jest wymagany w przypadku samochodów posiadających bardziej skomplikowaną elektronikę (posiadających np. elektroniczny system Check Control, kontrolujący oświetleniem w samochodzie, lub wyposażonych w magistralę CAN)

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Montaże
Zadzwoń