Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Odległość kuli haka holowniczego od zderzaka naszego samochodu

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Cennik

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Odległość kuli haka holowniczego od zderzaka naszego samochodu

Data dodania: 08-04-2020

Ile kula haka powinna odstawać od zderzaka? Nad takim pytaniem mało kto się zastanawia. Jednak w tym przypadku to dość znaczące zagadnienie. Hak holowniczy jest urządzeniem bardzo dobrze zaprojektowany, spełnia określone wymagania. Jego budowa jest ściśle regulowana i opisywana przez przepisy i dyrektywy krajowe jak i Unijne.

Przeciętny użytkownik haka holowniczego nad większością z wymagań, jakie musi spełniać hak holowniczy w ogóle się nie zastanawia. Nas interesuje uciąg, nacisk pionowy oraz wymiar kuli haka holowniczego, tak aby przyczepa z łatwością się zapinała i nie rozprzęgała się bez naszej woli. Jednak aby powstał wyrób zgodny z między innymi Regulaminem nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji mechanicznych elementów sprzęgających zespołów pojazdów hak i kula muszą spełniać określone warunki, aby być dopuszczonym do użytkowania.

Wymiary kuli haka holowniczego

Pisaliśmy o tym, dlaczego kula haka ma 50 mm, teraz spójrz na rysunek. Ile jeszcze dodatkowych wymiarów musi być spełnionych, aby powstał wyrób zgodny z przepisami. 

alt
 

Ile kula haka powinna odstawać od zderzaka?

Inną kwestią jest to, ile i jak hak holowniczy wystaje za samochodem. To też ma znaczenie, ale przede wszystkim przepisy, które są wynikiem badań i testów. Otóż to jak daleko kula haka holowniczego wystaje za samochód oraz jak wysoko - reguluje to dyrektywa. Obowiązuje tak zwane zachowanie przestrzeni swobodnej. Czyli odległość od zderzaka max 100 mm, do osi kuli min 65 mm, wysokość od podłoża między 350 a 420 mm

Przestrzeń swobodna na rysunku:

alt

Tak więc uśredniona odległość od zderzaka do osi kuli haka holowniczego wynosi 65 mm. Jest ona taka sama bez względu na rodzaj kuli. Czy jest to odkuwka, czy automat wypinany pionowo lub poziomo odległość ta musi być zgodna z dyrektywą. I chociaż nieraz sama kula jest dłuższa lub krótsza do różnych haków holowniczych to jednak przestrzeń dobrze, jeśli jest swobodna.

Dokładne określenie przestrzeni swobodnej oraz wymiarów kuli haka holowniczego służy przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu i gwarantuje bezproblemowe użytkowanie haka holowniczego. Dbają o to przepisy krajowe i Unijne, których wymagania musi spełniać homologowany hak holowniczy. Dlatego to jeśli chcesz mieć pewność jakości i komfortu użytkowania kupuj tylko homologowane haki holownicze. Sprawdzonych i rzetelnych producentów znajdziesz dostępnych w renomowanych sklepach szczycących się dobrą opinią wśród swoich klientów.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń