Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Przewóz rowerów samochodem, czyli jaki bagażnik wybrać?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Przewóz rowerów samochodem, czyli jaki bagażnik wybrać?

Data dodania: 13-12-2017

Wiele osób podczas planowania wakacji staje przed problemem przewozu rowerów samochodem osobowym. Nasze jednoślady coraz częściej towarzyszą nam podczas wakacyjnych podróży, głównie za sprawą spopularyzowania się zdrowego trybu życia oraz chęci spędzania wakacji w sposób aktywny. Producenci platform rowerowych co roku wprowadzają do swojej oferty coraz to nowsze rozwiązania, których zadaniem jest maksymalne ułatwienie nam życia. Mnogość dostępnych rozwiązań oraz możliwych konfiguracji to dla wielu osób z całą pewnością zaleta, jednak zdajemy sobie sprawę, że dla części osób jest to tematyka nowa – stąd też pomysł na niniejszy artykuł.

Platforma rowerowa montowana na hak holowniczy

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie przewozu rowerów samochodem jest wykorzystanie platformy rowerowej montowanej na hak holowniczy. Jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania?

Najważniejszą zaletą platformy rowerowej montowanej na hak holowniczy jest z całą pewnością wysoki komfort użytkowania. Montaż platformy rowerowej na hak nie należy do trudnych a w połączeniu z niewielkimi rozmiarami po złożeniu, usatysfakcjonuje miłośnika nawet najdalszych podróży.  Dodatkowo coraz więcej platform rowerowych jak Siena 4 czy też Como 4 umożliwia przewóz, aż 4 rowerów, dzięki czemu nawet liczna rodzina, może zabrać ze sobą rowery na wspólne wyprawy. Sporą zaletą jest również sam hałas podczas podróży samochodem – dzięki umiejscowieniu bagażnika z rowerami za pojazdem ilość decybeli dobiegających do naszych uszu będzie znacznie mniejsza w porównaniu do bagażnika montowanego na dach. Jedynym minusem (choć nie do końca) jest konieczność posiadania haka holowniczego w pojeździe. Jednak biorąc pod uwagę, że montaż haka holowniczego jest inwestycją długoterminową nie zaliczamy tego podpunktu do minusów.

Bagażnik dachowy

Przewożenie rowerów na dachu samochodu to jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod transportu jednośladów. Rozwiązanie takie ma swoich zwolenników jak i przeciwników, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Podobnie jak w przypadku platformy rowerowej montowanej na hak holowniczy, dzięki bagażnikowi dachowemu, możemy przewieźć do 4 pełnowymiarowych rowerów. Dużym plusem bagażnika montowanego na dachu samochodu jest z całą pewnością nieograniczony dostęp do przestrzeni bagażowej w samochodzie. Niestety bagażnik montowany na dachu ma również swoje minusy -jednym z nich jest z całą pewnością zwiększony apetyt na paliwo naszego samochodu oraz większy hałas podczas dużych prędkości. Dodatkowo sama konstrukcja całości jest, można powiedzieć, nieco bardziej złożona. Przy bagażniku dachowym podstawą całej konstrukcji są relingi oraz (lub) belki – w zależności od modelu samochodu, do tego konieczny jest zakup bagażnika dachowego. Tak duża złożoność konstrukcji powoduje generowanie kosztów, a co za tym idzie w ostatecznym rozrachunku opcja ta dla części osób, może okazać się nieopłacalna w stosunku choćby do platformy rowerowej.

Uchwyt na tylną klapę

Innym rozwiązaniem, choć rzadziej stosowanym, jest uchwyt mocowany na tylną klapę/koło zapasowe. Czy takie rozwiązanie jest dobre dla nas i naszego samochodu?

Na początku warto wspomnieć, że nie wszystkie pojazdy „nadają się” do zamontowania uchwytu na klapę bagażnika/koło zapasowe. W przypadku sporej ilości sedanów oraz niektórych hatchbacków, takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania ze względu na bryłę samochodu. Sporym plusem bagażnika na klapę jest bardzo łatwy i błyskawiczny montaż oraz stosunkowo niska cena, nie potrzebujemy tutaj ani haka holowniczego (jak w przypadku platformy na hak) ani relingów (jak w przypadku bagażnika dachowego). Jednak początkowa oszczędność w przypadku dalekich i częstych wypraw, może się okazać się złudna za sprawą zwiększonej konsumpcji paliwa przy tego typu bagażnikach. W przypadku tańszych i gorzej wykonanych modeli, może dochodzić do rysowania lakieru za sprawą bezpośredniego kontaktu z karoserią samochodu.

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

W zależności od planowanej częstotliwości wypraw, od tego czy posiadamy w samochodzie relingi/hak holowniczy oraz planowanego budżetu, wybór bagażnika rowerowego powinien być decyzją przemyślaną i podejmowaną bez pośpiechu. Według nas najbardziej opłacalną opcją jest połączenie haka holowniczego oraz platformy rowerowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy najlepsze parametry oraz najwyższą funkcjonalność. Warto dodać, że hak holowniczy przydaje się nie tylko podczas przewozu rowerów, ale również do wielu innych sytuacji, o których pisaliśmy między innymi tutaj:  5 powodów dlaczego warto kupić hak holowniczy. 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń