Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Używany hak holowniczy – czy warto tak oszczędzać?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Używany hak holowniczy – czy warto tak oszczędzać?

Data dodania: 10-09-2022

Wiele osób przed zakupem haka holowniczego zastanawia się, czy poszukać i zakupić używany egzemplarz. Oczywistym motywatorem jest chęć zaoszczędzenia paru złotych, ale czy zdajemy sobie sprawę, że ostatecznie możemy przepłacić?

Rynek używanych części samochodowych w Polsce jest ogromny. Większość części pochodzi z demontażu samochodów oddawanych na złom, w tym samochodów powypadkowych. O ile zakup używanych części w postaci różnego rodzaju plastików, lusterek czy felg nie powinien budzić w nas niepokoju, o tyle przy kupnie używanego haka holowniczego, warto zastanowić się nad tym dłuższą chwilę. Kupno używanego haka holowniczego, możemy porównać do ruletki.

Na podstawie własnych, długoletnich już doświadczeń, możemy powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że większość haków holowniczych dostępnych w tzw. drugim obrocie, czyli używki nadaje się najwyżej na… żyletki. Argumentów na poparcie tej tezy jest wiele.

Używane haki holownicze są niekompletne

Po pierwsze, używane haki niejednokrotnie okazują się niekompletne, często nie posiadają one odpowiednich śrub o właściwej twardości czy wymiarach. Skompletowanie właściwych śrub bardzo często okazuje się niemożliwe, przy haku nie będzie dokumentacji technicznej producenta ani instrukcji montażu, gdzie będzie lista wszystkich elementów kompletnego haka.

Używany hak może być mocno skorodowany

Drugą istotną wadą w przypadku zakupu używanego haka holowniczego jest… rdza. Zdemontowane haki bardzo często przechowywane są bez odpowiedniego zabezpieczenia, niejednokrotnie pod gołym niebem. Taki sposób przechowywania powoduje powstawanie ognisk korozji oraz konieczność ponownego malowania, co nierzadko okazuje się kosztowne. Takiego haka nie kupujcie:

alt

Nieznana historia haka

Jednak nie to, może okazać się największym problemem – kupując używany hak, nigdy nie poznamy tak naprawdę jego historii do końca. Kierując się atrakcyjną ceną bardzo często, możemy spotkać haki z samochodów powypadkowych. Haki tego typu niejednokrotnie w sposób nieumiejętny są prostowane, lub co gorsza spawane. Raz naruszona konstrukcja haka, nigdy w przyszłości nie będzie już tak wytrzymała. Dodatkowo montaż takiego haka bardzo często okazuje się dużo droższy, aniżeli montaż nowego. Związane jest to bezpośrednio z większą ilością czasu jaki będzie musiał poświęcić montażysta, aby dopasować hak do samochodu.

Używany hak może nie pasować

Co ważniejsze, haki po demontażu bardzo często są podpisywane na tzw. szrocie w sposób wybiórczy białym markerem. Bezpośrednio może przełożyć się to na błędny opis, a w efekcie końcowym na zakup niekompatybilnego haka. Taki hak nie będzie pasował do naszego auta.

Hak z kulą wypinaną, znowu ryzyko

W przypadku haków z kulą odpinaną sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Kule nierzadko okazują się zużyte lub bez kluczyków. Zakup nowej kuli to wydatek od 50 zł (w przypadku kul odkręcanych) do nawet 500 zł (w przypadku kul automatycznych).

alt

A co z wiązką elektryczną do haka?

Podobnie ma się sytuacja w przypadku zakupu haka holowniczego wraz z wiązką elektryczną. Wiązki często okazują się niekompatybilne, uszkodzone lub brakuje ważnych części np. modułu elektronicznego haka.

Tabliczka znamionowa z homologacją haka

Niektóre haki holownicze, szczególnie te powypadkowe nie posiadają tabliczek znamionowych z homologacją. Bez takiej tabliczki nie ma możliwości zalegalizowania i rejestracji haka w Wydziale Komunikacji.

alt

Podsumowanie

100% bezpieczeństwo zapewnia jedynie zakup nowego haka holowniczego. W wielu przypadkach okazuje się to wbrew pozorom tańszym rozwiązaniem. Związane jest to przede wszystkim z brakiem potrzeby dokonywania ewentualnych przeróbek, a to znacznie skraca czas montażu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zakupu nowej wiązki do haka holowniczego. Nowe wiązki pozbawione są ewentualnych wad a sam montaż to kwestia kilkudziesięciu minut.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zarówno jak chodzi o używane haki holownicze, jak i nowe zapraszamy do kontaktu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej materii. Wszystkie powyższe przypadki opisujemy na podstawie naszej wieloletniej praktyki. Poszczególne historie opowiedzieli nam nasi klienci zwracający się do nas o pomoc. Nie zawsze mogliśmy im pomóc, mimo najlepszych chęci.

Zostaw komentarz, jeśli kupiłeś taki hak, czy wszystko było w porządku. Będziemy bardzo wdzięczni!

Jeśli jeszcze nie kupiłeś żadnego haka holowniczego to zanim zdecydujesz się na zakup używki przekonaj się ile kosztują nowe haki holownicze, pewne i z gwarancją producenta. Kliknij na katalog haków holowniczych - wybierz swój samochód. Może nie będzie tak źle :-)

Z holowniczym pozdrowieniem,
Team DobreHaki.pl

 

Komentarze (1)
Mariusz 14-10-2022 8:08:30
Witam, zamontowałem używany oryginalny hak do auta, wszystko elegancko zamontowane, tabliczka znamionowa czytelna. Na stacji diagnosta powiedział że nie podbije mi przeglądu bo zamontowany jest hak używany, a tak nie można bo w momencie przełożenia do innego auta, hak traci homologację, więc trzeba zakładać fabrycznie nowe haki. Czy wg prawa diagnosta miał rację?
Odpowiedź sklepu:Panie Mariuszu, nasza rada - zmienić diagnostę. Inna stacja i zapewne się uda. Generalnie nie zalecamy montować haków z odzysku, diagnosta ma trochę racji, ale jeśli hak już jest to trzeba go rejestrować.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń