Zamknij [X]
Strona główna » Poradniki » Wiązki elektryczne haków holowniczych. Czym jest zestaw przewodów elektrycznych i do czego służy?

Wyszukaj hak

Kontakt

  • DOBREHAKI.PL
    al. M.B. Fatimskiej 16, Tarnów
    NIP: 8733276311
  • E-mail:info@dobrehaki.pl
  • Telefon:14 689 1105
  • Obsługa sklepu dostępna:pn-pt 8:00-17:00 sob 8:00 -13:00

Opinie o sklepie

Opinie o produktach

Wiązki elektryczne haków holowniczych. Czym jest zestaw przewodów elektrycznych i do czego służy?

Data dodania: 10-10-2019
Wybór odpowiedniego zestawu elektrycznego - wiązki elektrycznej haka holowniczego jest niezbędny, aby mieć pewność że jesteśmy bezpieczni na drodze. Podczas holowania przyczepy, przyczepy kempingowej lub bagażnika na rowery, ważne jest posiadanie zestawu elektrycznego do haka holowniczego, aby światła i sygnały samochodowe były widoczne dla innych użytkowników drogi w pełni sprawnie.
 

Wiązki elektryczne haków holowniczych.  Co to jest zestaw przewodów elektrycznych?

Zestaw okablowania haka holowniczego łączy układ elektryczny i oświetlenie samochodu z tablicą oświetleniową przyczepy, przyczepy kempingowej lub bagażnika na rowery. Oznacza to, że gdy wybierze kierunkowskaz lub zahamujesz, światła te będą również podświetlone na przyczepie lub przyczepie kempingowej, co jest wymogiem prawnym podczas holowania.Dzięki temu, również zminimalizujemy szansę wypadku na drodze. 

Jaka jest różnica między pojedynczym i podwójnym układem elektrycznym?
Dostępne są 3 rodzaje wtyczek elektrycznych haka holowniczego, w tym pojedyncza elektryka 7-pinowa, pojedyncza 13-pinowa elektryka i podwójna elektryka. Pojedyncze silniki elektryczne wykorzystują jedną wtyczkę do podłączenia pojazdu elektrycznego i przyczepy, podczas gdy podwójne silniki elektryczne wymagają dwóch 7-stykowych wtyczek, co jest zazwyczaj konieczne do holowania starszych przyczep kempingowych lub przyczep.

Czym są 12N i 12S?
Elektryka 12N zapewnia „normalne” prawne wymagania oświetleniowe za pośrednictwem pojedynczej wtyczki 7-stykowej. Obejmują one hamulce, wskaźniki i światła przeciwmgielne. Elektryka 12S zapewnia „dodatkowe” lub zaawansowane układy elektryczne poprzez dodatkową 7-stykową podwójną wtyczkę elektryczną. Dodatkowe układy elektryczne obejmują światła cofania, oświetlenie wewnętrzne i zasilanie lodówki w przyczepie kempingowej. 13-pinowa wtyczka elektryczna łączy w sobie obie wtyczki 12N i 12S i jest bardziej popularna w nowszych samochodach, przyczepach lub przyczepach kempingowych.

Typy gniazd haków holowniczych
Istnieją dwa rodzaje gniazd haków holowniczych. Ten, którego potrzebujesz, może zależeć od pojazdu, przyczepy, przyczepy kempingowej lub bagażnika na rowery, ponieważ każdy z nich ma inne wymagania elektryczne. Dodatkowo, jeśli twój samochód i przyczepa mają różne gniazda holownicze, możesz kupić adapter, aby zamienić wtyczki elektryczne do pracy w synchronizacji.

7-pinowe wiązki elektryczne
7-pinowe układy elektryczne zapewniają normalne lub zgodne z prawem wymagania dotyczące holowania. 7-pinowa zaślepka zaczepu zapewnia funkcje hamowania, sygnalizacji i światła tylnego w bagażniku rowerowym, przyczepie lub przyczepie kempingowej i nadaje się do prostego holowania.

alt

13-pinowe wiązki elektryczne
13-pinowe układy elektryczne łączą podstawowe i zaawansowane funkcje elektryczne potrzebne do holowania w jednej wtyczce. To sprawia, że ​​13-pinowa wtyczka jest łatwiejsza w użyciu, ponieważ wszystkie funkcje są zamknięte w jednej wtyczce. Każdy pin w 13-pinowym gnieździe holowniczym ma określoną funkcję o odpowiednim kolorze, która pozwala zobaczyć, który przewód we wtyczce zapewnia funkcję elektryczną.

alt

Jeśli holujesz przyczepę lub przyczepę kempingową, skorzystasz z 13-pinowego gniazda holowniczego, które połączy się z zaawansowanymi funkcjami pojazdu. Obejmuje to kontrolę stabilności przyczepy i dostarczanie mocy do wnętrza przyczepy kempingowej w przypadku urządzeń takich jak lodówka, które byłyby niezbędne, aby zachować świeże jedzenie podczas podróży.

Zestawy okablowania haka holowniczego
Dostępne są dwa typy zestawów przewodów haka holowniczego, a ten, który potrzebujesz, zależy zwykle od wieku pojazdu. Zawsze najlepiej jest kupić specjalny zestaw okablowania pojazdu, ponieważ będzie on doskonale zsynchronizowany z układem elektrycznym Twojego samochodu, a instalacja uniwersalnego zestawu okablowania może mieć wpływ na gwarancję.

Co to jest specjalny zestaw okablowania haka holowniczego, inaczej wiązka dedykowana?
Dedykowane zestawy okablowania haka holowniczego zostały zaprojektowane do synchronizacji z układem elektrycznym pojazdu. Nowoczesne pojazdy mają złożone systemy techniczne, dzięki czemu opracowano specjalne zestawy okablowania haka holowniczego do obsługi tych złożonych funkcji.

alt

Dedykowany zestaw okablowania haka holowniczego to najlepszy wybór dla elektryki haka holowniczego, jako jedynego okablowania, które będzie synchronizowane z zaawansowanymi funkcjami pojazdu. Mogą to być włączanie kontroli stabilności przyczepy lub światła cofania z tyłu przyczepy. Instalując specjalny zestaw przewodów haka holowniczego, nie unieważnisz gwarancji pojazdu, ponieważ jest to jedyna opcja, która działa zgodnie z wymaganiami producenta. Dedykowane zestawy okablowania mogą, również ostrzegać o awarii oświetlenia przyczepy, ponieważ integruje się ona z systemem ostrzegania samochodu.

Co to jest uniwersalny zestaw okablowania?
Uniwersalne zestawy okablowania są kompatybilne z większością pojazdów i obsługują podstawowe funkcje elektryczne potrzebne do holowania. Jeśli dysponujesz napiętym budżetem i harmonogramem, uniwersalny zestaw okablowania jest tani, szybki w instalacji i może dostarczyć Ci wszystkich podstawowych komponentów potrzebnych do holowania.

Ponieważ jednak uniwersalny zestaw okablowania zapewnia jedynie podstawowe wymagania, funkcjonalność jest ograniczona. Uniwersalne zestawy okablowania nie są odpowiednie dla większości nowoczesnych samochodów z zaawansowanymi systemami elektrycznymi, ponieważ nie mogą obsługiwać specyficznych funkcji pojazdu. Ponadto, jeśli pojazd jest nadal objęty gwarancją, zainstalowanie uniwersalnego zestawu przewodów holowniczych może mieć wpływ na gwarancję, ponieważ nie spełnia ona określonych wymagań producenta. Będziesz również musiał zainstalować przekaźnik obejściowy haka holowniczego, jeśli masz nowoczesny pojazd ze złożoną instalacją elektryczną.

Co to jest przekaźnik obejściowy haka holowniczego?
Pomiędzy okablowaniem haka holowniczego a okablowaniem pojazdu można zamontować przekaźnik obejściowy haka holowniczego, aby zapobiec pobieraniu zbyt dużej mocy bezpośrednio z akumulatora pojazdu. W większości nowoczesnych pojazdów jeden punkt połączenia może obsługiwać różne systemy, a uniwersalny zestaw okablowania nie jest wystarczająco zaawansowany, aby pomieścić złożone systemy elektryczne. Uniwersalny zestaw okablowania może sprawić, że światła będą zbyt słabe, odciąć zasilanie lub spowodować przepalenie bezpiecznika w pojeździe, więc trzeba będzie zainstalować przekaźnik obejściowy haka holowniczego w celu odizolowania zasilania.

Które wiązki elektryczne są dla mnie najlepsze?
Najlepszy zestaw okablowania do haka holowniczego zależy od wieku, marki i modelu samochodu. Będzie to również zależeć od tego, co holujesz i które gniazda są zamontowane w Twoim samochodzie i przyczepie.
 

Czy potrzebuję adaptera elektrycznego haka holowniczego?

Jeśli twój hak holowniczy ma wtyczkę elektryczną z 7 pinami, ale twoja przyczepa ma 13-pinową wtyczkę, będziesz potrzebował adaptera 7-pinowego na 13-pinowego. Spowoduje to tylko rozszerzenie funkcji 7-pinowych - nie zapewni dodatkowych funkcji, które można uzyskać za pomocą 13-pinowej wtyczki.

alt

Jeśli twój samochód ma 13-pinową wtyczkę elektryczną, ale twoja przyczepa lub przyczepa ma wtyczkę elektryczną 7-pinową, będziesz potrzebować adaptera 13-pinowego na 7-pinowy. Byłoby to odpowiednie do holowania bagażnika na rowery lub standardowej przyczepy, lub potrzebny byłby 13-pinowy adapter do podwójnego gniazda w celu holowania starszej przyczepy z podwójnym układem elektrycznym. Bez względu na rozmiar wtyczek elektrycznych, które masz na haku holowniczym, przyczepie, bagażniku na rowery lub przyczepę, adapter elektryczny haka holowniczego umożliwi bezpieczne podłączenie samochodu i tego, co holujesz, bez konieczności wymiany wtyczek elektrycznych.

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnego zestawu elektrycznego do holowania jest wpisanie rejestracji pojazdu, marki, modelu i rocznika pojazdu, abyśmy mogli znaleźć najlepszy zestaw przewodów holowniczych podczas wybierania haka holowniczego. Możesz, również samodzielnie sprawdzić nasz katalog: https://dobrehaki.pl/haki-holownicze-c-1.html.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki
Zadzwoń